m.in. firmy transportowe (Maciej Kaczano
UMCS uruchomi taki kierunek od nowego roku akademickiego. WSEI już w swojej ofercie go ma,
ale teraz ma dodatkowy atut – zapewnia studentom płatne staże.
WSEI realizuje projekt, w ramach którego studenci po pierwszym oraz drugim roku studiów będą odbywali praktyki zawodowe w lubelskich firmach. Będą trwały 15 tygodni, a – co istotne – ich uczestnicy za swoją pracę otrzymają stypendia. Zdaniem uczelni, uzyskana kwota wystarczy na pokrycie kosztów studiów. Stażysta będzie mógł też korzystać z pomocy mentora (opiekuna praktyki zawodowej).
Program kształcenia składa się z trzech bloków przedmiotowych: ogólnego, biznesowego i specjalistycznego. Dodatkowo, każdy przedmiot techniczny kończy się projektem, odzwierciedlającym rzeczywiste problemy firm, z którymi współpracuje uczelnia. Studenci mają także dodatkowe zajęcia z przedsiębiorczości i działalności gospodarczej. Dla chętnych przygotowane są też szkolenia z zakresu ochrony środowiska, rozwiązań proekologicznych w procesie produkcji oraz kompetencji miękkich.
Od nowego roku akademickiego logistyka pojawi się również w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
– Uruchomienie na Wydziale Ekonomicznym studiów I stopnia (licencjackich – stacjonarnych i niestacjonarnych) jest próbą odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu właśnie tej dziedziny – wyjaśnia Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. – Analizy rynku pracy w Polsce pokazują w ostatnich latach wyraźny wzrost zapotrzebowania podmiotów gospodarczych na specjalistów z tego zakresu.
Potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów logistyki to m.in. firmy transportowe, spedycyjne, centra usług logistycznych, firmy komunikacyjne, firmy i sklepy internetowe, instytucje samorządowe i rządowe zajmujące się funkcjonowaniem branży TSL, a także własna działalność gospodarcza.
Branża przyszłości
Według rankingu Work Service logistyka znajduje się w pierwszej dziesiątce branż przyszłości w naszym kraju. Ranking przedstawia działy gospodarki, które w perspektywie najbliższych dziesięciu lat zapotrzebowanie na pracowników będzie największe. Z kolei inna firma Antal International przeprowadziła w ubiegłym roku badanie "Logistycy w Polsce”. Wynikało z niego, że aż 79 proc. pracowników tej branży zarabia ponad 5 tys. zł miesięcznie.