Nawet 50 centrów zdrowia psychicznego ma powstać w ramach pilotażowego programu NFZ, który ma się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Na razie jeszcze nie wiadomo, które placówki wezmą w nim udział.
Jak tłumaczy NFZ, placówki, które zostaną objęte pilotażem mają zapewnić kompleksową opiekę psychiatryczną dla osób dorosłych zamieszkujących na obszarze ich działania (od 50 do około 200 tysięcy mieszkańców).
– W ramach centrum musi funkcjonować co najmniej pięć form opieki: doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej – mówi Magdalena Szefernaker z NFZ. – Zakładając, że rolę opieki doraźnej może spełniać izba przyjęć oddziału całodobowego, do zgłoszenia udziału w pilotażu niezbędne jest dysponowanie co najmniej trzema formami opieki spośród pozostałych czterech czyli ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej.
Magdalena Szefernaker dodaje, że opieka ambulatoryjna, środowiskowa i dzienna muszą być realizowane na terenie działania centrum. Poza nim może być zlokalizowana tylko opieka szpitalna.
Centra zdrowia psychicznego mają zapewnić opiekę koordynowaną nad pacjentem psychiatrycznym w całości: od szpitala po opiekę domową. Ponadto odpowiadają za opracowanie i koordynację realizacji indywidualnego planu leczenia pacjentów, dokumentowanie udzielonych świadczeń oraz wskaźników jakości opieki i wyników programu pilotażowego.
– Jesteśmy zainteresowani udziałem w tym pilotażu. Za takimi programami zawsze idą środki finansowe między innymi na programy lekowe czy terapeutyczne. Oznacza to więc dużą korzyść dla pacjentów – mówi Jeremi Karwowski, rzecznik Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. – Mielibyśmy status centrum referencyjnego, czyli wzorca dla innych ośrodków jak organizować takie leczenie. Poza tym w strukturze naszego szpitala jest zapisane centrum zdrowia psychicznego, bo już wcześniej były pomysły utworzenia takiego systemu. Nasze oddziały są więc do tego dostosowane.