Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2020 r.
16:38

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO -> TUTAJ

19:25

Z głośnika popłynął apel organizatorów o bezpieczne rozejście się do domów, najlepiej w grupach. Demonstranci rozchodzą się. Kolejna akcja zapowiedziana jest na niedzielę.

19:24

W gronie bawiących się ludzi doszło do szamotaniny. Jedna osoba została zatrzymana, prawdopodobnie napastnik.

19:22

W pobliżu pomnika Piłsudskiego policja odizolowała od reszty grupę młodych ludzi w odzieży z emblematami klubów sportowych.

 

(fot. Dominik Smaga.)

19:16

Dodatkowe siły policji czekają wzdłuż hotelu Europa, obrońcy kościoła stoją przed kościołem, policjanci przed obrońcami, a na placu rozbrzmiewa piosenka Beaty Kozidrak "Co mi Panie dasz?". Część manifestantów już się rozeszła, część imprezuje nadal.

19:15

- Dlatego, że kobiety słusznie są wkurzone na to, co się dzieje. Jarosław Kaczyński wchodzi w życie prywatne osób za głęboko. Solidaryzuję się z kobietami. Nie można w ten sposób traktować żadnego człowieka, a tym bardziej kobiet z ich wrażliwością - mówi Jacek Bury, senator Koalicji Obywatelskiej. - PiS może wyciągnie wnioski i zacznie rozmawiać z obywatelami zanim podejmie jakąś uchwałę - uzupełnia.

19:12

- Dzisiejszy dzień to nie tylko walka o prawa kobiet, ale też tzw. tęczowy piątek. Moment, kiedy osoby nie-hetero mają swój dzień. Skończył się czas na bycie miłym, ale nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o uśmiechu. Musimy się bawić i pokazywać wszystkim uczestnikóm, że damy radę. Nie mieliśmy już sił krzyczeć, ale daliśmy radę - mówi jedna z uczestniczek protestu, który zamienił się w roztańczony. - Mamy bardzo dużą frekwencję i dalej będziemy to organizować, dopóki nie powrócą poprzednie zasady. Nie chcemy rodzić niepełnosprawnych dzieci, bo tak chce władza. Nie podoba nam się propozycja złożona przez Andrzeja Dudę i nie zgodzimy się na żaden kompromis - dodaje.

19:08

Na placu Litewskim utworzyła sie dyskoteka na świeżym powietrzu.

(fot. Dominik Smaga)

19:03

Manifestacja protestacyjna zakończyła już marsz przez miasto. Z głośników płyną jednak zaproszenia do tego, by zostać na placu i bawić się przy muzyce.

19:00

Przed kościołem kapucynów stoi grupa osób, które pilnują, by świątynia nie padła ofiarą ataku. Grupa jest otoczona przez policję. Demonstranci nawet się do niej nie zbliżają.

18:57

Uczestnicy skandują: "Kaja Godek miała wybór".

18:56

Czoło pochodu dotarło do placu Litewskiego.

18:54

Kolumna zmierza ul. Kołłątaja do pl. Litewskiego.

18:52

- To nie jest tylko sprawa kobiet - mówi pan Damian, jeden maszerujących, student z Lublina. - Dzisiaj wypowiedziano wojnę kobietom, jutro na celowniku może się znaleźć ktoś inny. Jeżeli teraz będziemy solidarni z walczącymi o siebie dziewczynami, to pokażemy, że nie dajemy sobie wchodzić na głowę, ani teraz, ani potem.

18:49

Demonstracja mija Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

18:43

Manifestacji cały czas towarzyszy odtwarzana z głośnika muzyka.

18:42

Czoło pochodu skręca w ul. Zesłańców Sybiru.

18:37

Kolejne hasło, które pojawiło się na ustach demonstrantów to: "Myślę, czuję, decyduję!".

18:32

Tłum skanduje: "Nie chcesz aborcji, to jej sobie nie rób!".

18:27

- Tak jak szliśmy tymi samymi ulicami w stanie wojennym, żeby upomnieć się o prawa. Wtedy upominaliśmy się o prawo wyboru. Chodzi o to samo co wtedy. Tracimy możliwośc pokojowego załatwiania spraw. Z nienacka próbuje się załatwiać sprawy, które należy omawiać na spokojnie - mówi uczestnik demonstracji.

18:25

- Przyszłam tutaj, bo to, co zrobiono kobietom w Polsce to niesłychana podłość, to zagrożenie ich życia, bo życie zależy także od zdrowia psychicznego - mówi pani Ewa, jedna z uczestniczek demonstracji. - Czy myślał ktoś przez chwilę, jak się może czuć kobieta zmuszona do noszenia w swoim ciele płodu, który po urodzeniu nie przeżyje dnia, może godziny? Dlaczego ktoś ma decydować, że z psychiki tej kobiety robi się miazgę w imię czyichś poglądów. Niech każdy będzie wierny swoim poglądom, niech się kieruje nimi w swoim życiu, ale niech nie rujnuje życia innym.

18:24

Manifestanci wchodzą w ul. Okopową.

18:20

- Wychodzimy, bo jesteśmy zmuszone. Czasy, kiedy byłyśmy potulne się skończyły. Trzeba sięgnąć po solidarność, wspólnotę. Tylko w takim zjednoczeniu mamy szansę coś zmienić, doprowadzić tę rewolucję do końca. Jest wielka energia, ludzie są obecni, skandują... Mamy nadzieję, że to pomoże i będzie dobrze w naszym kraju - mówi jedna z uczestniczek marszu.

18:18

Kolumna skręciła w ul. Skłodowskiej, na chwilę się rozstępuje na boki, by przepuścić radiowóz na sygnale, który po chwili zaczyna eskortować z przodu manifestację.

18:17

Na transparentach są takie hasła jak: "Mamy dosyć!", "Jarek ukradł księżyc, ale wolności nam nie odbierze", "Wolność wyboru zamiast terroru" czy "Zajmijcie się ciałem Chrystusa".

18:13

Manifestanci skandują: "To nie kompromis, to kompromitacja!".

(fot. Dominik Smaga)

18:10

Manifestacja z pl. Teatralnego kieruje się w ul. Grottgera.

18:08

Demonstranci skandują: "Wolny wybór!".

18:07

- Walczcie o rzetelną edukację seksualną, walczcie o waszą religijność lub możliwość jej braku - apeluje do kobiet inna mówczyni. - Bądźcie dla siebie życzliwe, bądźcie dla siebie siostrami. Jeżeli chcecie, żeby wasze decyzje były szanowane, walczcie o nie.

18:04

Przed Centrum Spotkania Kultur przyszedł czas na przemówienia. - Nie jestem tu tylko dla siebie, jestem dla mojej matki, siostry, moich przyjaciółek - mówi pierwsza z przemawiających. - Boję się zachodzić w ciążę, bo co ja zrobię, jak się okaże, że moje dziecko jest niepełnosprawne? Mam uciekać za granicę?

18:03

Manifestanci tłumnie zebrali się pod gmachem CSK.

17:55

- Nie jesteśmy tu dzisiaj po to, żeby jebać PiS - strofuje tłum prowadząca pochód. - Jesteśmy tu po to, by pokazać, że nie chcemy żadnego kompromisu, chcemy mieć wybór.

17:53

Wcześniejszy apel podziałał na krótką metę. Okrzyk "jebać PiS" powraca na usta protestujących, którzy skręcają na pl. Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur.

(fot. Dominik Smaga)

17:50

- To kolejny dzień walki, jesteśmy bardzo zmęczeni, ale musimy mieć siłę, bo musimy mieć wolność - krzyczy przez megafon kobieta prowadząca pochód.

17:48

Kolumna demonstrantów wchodzi w Al. Racławickie.

17:43

Uczestnicy protestu na Krakowskim Przedmieściu wznoszą okrzyki: "Moje ciało, moja sprawa", "Moja macica to nie kaplica". Kolumna zbliża się do skrzyżowania z ul. Lipową.

17:33

Okrzyki "Jebać PiS" zostały szybko uciszone z głośników zamocowanych do samochodu, jadącego przed kolumną protestujących: - Dzisiaj nie jebiemy PiS-u - poinstruował głos z głośnika.

Protestujący wypełniają całą szerokość jezdni.

17:30

Nasze ulice, nasze macice! - krzyczą protestujące.

17:27

Demonstranci weszli na jezdnię Krakowskiego Przedmieścia.

17:25

Policja zablokowała ruch samochodów na skrzyżowaniu, umożliwiając demonstrantom przekroczenie ul. 3 Maja.

17:22

Na pl. Litewskim zaczyna się formować pochód. Czoło skierowane jest w stronę skrzyżowania z ul. 3 Maja.

17:18

- Czy jest sens walczyć? Jest. W 1980 roku też połowa społeczeństwa uważała, że nie ma sensu walczyć - mówi pani Anna. - Ponad 73 proc. społeczeństwa nie popiera tego, co się stało - dodaje pani Małgorzata. - Wiele osób po prostu nie popiera też obecnej władzy. - Ta władza ciągle dzieli społeczeństwo i wyklucza kolejne grupy - wtrąca pani Anna. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego był iskrą zapalającą lont - dodaje pani Małgorzata.

17:10

Na razie uczestnicy protestu czekają na kolejnych uczestników, z głośnika odtwarzania jest muzyka, stale pojawiają się kolejni ludzie z transparentami. Wokół placu stoi dużo policjantów.

===

>>> Czytaj także: Dzisiaj (30.10) protesty kobiet w: Lublinie, Świdniku, Kraśniku, Kazimierzu Dolnym, Łukowie, Białej Podlaskiej

* O godz. 17 na placu Litewskim rozpocznie się manifestacja zatytułowana "Rewolucja pod gwiazdami". Trasa ewentualnego przemarszu uczestników nie jest znana, bo podobnie jak poprzednie spotkania i spacery kobiet, to również nie ma ustalonej wcześniej trasy.

* O godz. 17 rozpocznie się też samochodowy protest kobiet. Czytaj więcej: Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty