Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 kwietnia 2021 r.
6:35

Przedsiębiorca z Lublina dziś robi przyszłość. Zamiast karty implant pod skórą

Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów
Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedsiębiorca z Lublina stworzył pierwszy na świecie implant płatniczy wszczepiany pod skórę człowieka. To nie fantastyka. Można go już kupić i płacić nim nawet w osiedlowym sklepiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojciech Paprota urodził się w Lublinie. Tu kończył Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi. Potem były studia związane z ekonomią i zarządzaniem m.in. w Singapurze i Londynie, ale zawsze była też fascynacja nowymi technologiami. Fascynacja, która doprowadziła do stworzenia wspólnie z VivoKey Technologies Inc. z Seattle implantu płatniczego. Urządzenie kosztuje 199 euro i ma służyć przez 5 lat. Potem, jeśli będziemy chcieli, trzeba będzie go wymienić. Waży niespełna gram i jest nie większe od pięciogroszówki.

– Implantu nie da się zeskanować, sfotografować ani zhakować, jak karty kredytowej czy debetowej, aby później użyć wydrukowanych na niej danych. Implant jest dosłownie zawsze pod ręką, dzięki czemu możemy realizować płatności nawet w sytuacjach, w których nie zabieraliśmy portfela ze sobą, na plaży, gdy chcemy zapłacić za lody na basenie, w dyskotece za drinka, czy w osiedlowym sklepie – wylicza Wojciech Paprota, który sam oczywiście płaci w sklepach ręką. Na podobny krok zdecydowało się już ponad 100 tys. osób na świecie, z czego na razie tylko ponad 30 w Polsce.

Wszczepienie pod skórę zajmuje około 15 minut. Firma współpracuje w tej sprawie także z klinikami z Lublina. Medyk może doradzić, czy ze względu na wykonywaną pracę czy sportowe aktywności implant wszczepić np. w palec lub tuż nad nadgarstkiem. Wojciech Paprota podkreśla, że implant jest w pełni bezpieczny. W trakcie testów w USA nie odnotowano żadnych alergii, niepokojących reakcji, odczynów czy innych tzw. działań niepożądanych. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Samodzielnie nie wytwarza też jakichkolwiek fal i uruchamia się wyłącznie przy płatności zbliżeniowej, gdy zbliżamy je do terminala płatniczego. Zdaniem przedsiębiorcy nie może więc służyć do śledzenia czy inwigilacji właściciela tak jak poprzez GPS czy komórkę. Jedynym śladem naszej obecności w danym miejscu może być faktycznie dokonana transakcja, odnotowana na wyciągu bankowym, czyli tak samo jak w przypadku płatności przy użyciu karty kredytowej czy debetowej.

To jednak nie uspokaja wszystkich.

– Implant płatniczy to kolejny produkt wpisujący się w coraz bardziej widoczny trend do zagnieżdżania się technologii cyfrowej i informatycznej wewnątrz naszego ciała – uważa prof. Piotr Celiński z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie.

I dodaje: – Jest to rzecz jak najbardziej użyteczna ale dająca jednocześnie możliwość czerpania wiedzy o jej użytkownikach. Państwom, czy firmom może zależeć na informacjach o naszych decyzjach zakupowych; rzeczach, które lubimy lub wybieranych aktywnościach np. po to by podsuwać nam profilowaną reklamę. Stajemy więc przed klasycznym dylematem: czy wybieramy coś wygodnego, intuicyjnego oraz prostego czy też dbamy o naszą wolność i prywatność. W ostatecznym rachunku, historycznie wygrywa jednak wygoda. Chcemy być modni i przekładamy to nad dystans wobec nowinek technologicznych i nasze bezpieczeństwo prywatne i społeczne.

Wojciech Paprota to przedsiębiorca pochodzący z Lublina (fot. Materiały prasowe)

Z urządzenia wymyślonego przez lublinianina można korzystać od razu po wszczepieniu. Żeby to zrobić trzeba jednak założyć konto na platformie iCard i przelać na nie pieniądze. Ponieważ na rachunku iCard nie można jeszcze prowadzić konta w złotówkach, ale np. w euro i funtach liczyć trzeba się z przewalutowaniem. Jak podkreśla twórca implantu iCard nie obciąża jednak użytkowników kosztami tzw. spreadu walutowego, dzięki czemu płatności w ok. 99 proc. procentach wynoszą tyle samo, ile transakcje w złotówkach. Przy płatności do 100 złotych w Polsce lub 50 euro za granicą będziemy musieli wpisać też kod PIN.

Wojciech Paprota dodaje, że to nie koniec pomysłów na wykorzystanie implantów. Już trwają prace nad stworzeniem implantu wielkości ziarenka ryżu, którym będzie można nie tylko płacić, ale także otworzyć swój dom czy zalogować się do komputera.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty