Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 kwietnia 2021 r.
6:35

Przedsiębiorca z Lublina dziś robi przyszłość. Zamiast karty implant pod skórą

Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów
Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedsiębiorca z Lublina stworzył pierwszy na świecie implant płatniczy wszczepiany pod skórę człowieka. To nie fantastyka. Można go już kupić i płacić nim nawet w osiedlowym sklepiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojciech Paprota urodził się w Lublinie. Tu kończył Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi. Potem były studia związane z ekonomią i zarządzaniem m.in. w Singapurze i Londynie, ale zawsze była też fascynacja nowymi technologiami. Fascynacja, która doprowadziła do stworzenia wspólnie z VivoKey Technologies Inc. z Seattle implantu płatniczego. Urządzenie kosztuje 199 euro i ma służyć przez 5 lat. Potem, jeśli będziemy chcieli, trzeba będzie go wymienić. Waży niespełna gram i jest nie większe od pięciogroszówki.

– Implantu nie da się zeskanować, sfotografować ani zhakować, jak karty kredytowej czy debetowej, aby później użyć wydrukowanych na niej danych. Implant jest dosłownie zawsze pod ręką, dzięki czemu możemy realizować płatności nawet w sytuacjach, w których nie zabieraliśmy portfela ze sobą, na plaży, gdy chcemy zapłacić za lody na basenie, w dyskotece za drinka, czy w osiedlowym sklepie – wylicza Wojciech Paprota, który sam oczywiście płaci w sklepach ręką. Na podobny krok zdecydowało się już ponad 100 tys. osób na świecie, z czego na razie tylko ponad 30 w Polsce.

Wszczepienie pod skórę zajmuje około 15 minut. Firma współpracuje w tej sprawie także z klinikami z Lublina. Medyk może doradzić, czy ze względu na wykonywaną pracę czy sportowe aktywności implant wszczepić np. w palec lub tuż nad nadgarstkiem. Wojciech Paprota podkreśla, że implant jest w pełni bezpieczny. W trakcie testów w USA nie odnotowano żadnych alergii, niepokojących reakcji, odczynów czy innych tzw. działań niepożądanych. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Samodzielnie nie wytwarza też jakichkolwiek fal i uruchamia się wyłącznie przy płatności zbliżeniowej, gdy zbliżamy je do terminala płatniczego. Zdaniem przedsiębiorcy nie może więc służyć do śledzenia czy inwigilacji właściciela tak jak poprzez GPS czy komórkę. Jedynym śladem naszej obecności w danym miejscu może być faktycznie dokonana transakcja, odnotowana na wyciągu bankowym, czyli tak samo jak w przypadku płatności przy użyciu karty kredytowej czy debetowej.

To jednak nie uspokaja wszystkich.

– Implant płatniczy to kolejny produkt wpisujący się w coraz bardziej widoczny trend do zagnieżdżania się technologii cyfrowej i informatycznej wewnątrz naszego ciała – uważa prof. Piotr Celiński z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie.

I dodaje: – Jest to rzecz jak najbardziej użyteczna ale dająca jednocześnie możliwość czerpania wiedzy o jej użytkownikach. Państwom, czy firmom może zależeć na informacjach o naszych decyzjach zakupowych; rzeczach, które lubimy lub wybieranych aktywnościach np. po to by podsuwać nam profilowaną reklamę. Stajemy więc przed klasycznym dylematem: czy wybieramy coś wygodnego, intuicyjnego oraz prostego czy też dbamy o naszą wolność i prywatność. W ostatecznym rachunku, historycznie wygrywa jednak wygoda. Chcemy być modni i przekładamy to nad dystans wobec nowinek technologicznych i nasze bezpieczeństwo prywatne i społeczne.

Wojciech Paprota to przedsiębiorca pochodzący z Lublina (fot. Materiały prasowe)

Z urządzenia wymyślonego przez lublinianina można korzystać od razu po wszczepieniu. Żeby to zrobić trzeba jednak założyć konto na platformie iCard i przelać na nie pieniądze. Ponieważ na rachunku iCard nie można jeszcze prowadzić konta w złotówkach, ale np. w euro i funtach liczyć trzeba się z przewalutowaniem. Jak podkreśla twórca implantu iCard nie obciąża jednak użytkowników kosztami tzw. spreadu walutowego, dzięki czemu płatności w ok. 99 proc. procentach wynoszą tyle samo, ile transakcje w złotówkach. Przy płatności do 100 złotych w Polsce lub 50 euro za granicą będziemy musieli wpisać też kod PIN.

Wojciech Paprota dodaje, że to nie koniec pomysłów na wykorzystanie implantów. Już trwają prace nad stworzeniem implantu wielkości ziarenka ryżu, którym będzie można nie tylko płacić, ale także otworzyć swój dom czy zalogować się do komputera.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty