Ortopedzi ze szpitala przy al. Kraśnickiej przeprowadzili skomplikowaną operację. Z użyciem nowoczesnego wideomikroskopu zrekonstruowali nerw łokciowy.
Zabiegowi poddał się pacjent, któremu szkło przecięło nerw łokciowy, pośrodkowy oraz tętnicę ramienną. Operacja polegała na rekonstrukcji nerwu łokciowego z pomocą kilku przeszczepów nerwu pobranego z łydki. Do tego posłużył nowatorski wideomikroskop, który lubelscy lekarze mieli szansę wypróbować. Cały zabieg trwał prawie 7 godzin, a rokowania powrotu funkcji zrekonstruowanej kończyny są dobre.
- Operacja była trudna, podzielona na dwa etapy, z udziałem kilku lekarzy specjalistów. Pierwszy etap operacji w dniu urazu został przeprowadzony przez chirurga naczyniowego, a następnie ortopedę. W drugim etapie zabiegu po 4 miesiącach od pierwotnego urazu, u pacjenta pobraliśmy nerw z łydki, podzieliliśmy go na równe fragmenty i wszczepiliśmy go w miejscu, gdzie doszło do przecięcia nerwu łokciowego – informuje dr n. med. Tomasz Gieroba, kierownik Oddziału Urazowo - Ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.
Wideomikroskop jest uzupełnieniem sprzętu używanego podczas operacji, skraca czas zabiegu oraz podnosi efektywność, co przyczynia się również do skrócenia czasu hospitalizacji. W związku z tym szpital planuje już zakup sprzętu.
- Po testach tego urządzenia jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Duży, 50 calowy ekran pozwala na precyzyjną obserwację zabiegu przez operatora, natomiast drugi, 30 calowy ekran jest przeznaczony dla lekarza asystującego. Dzięki zastosowaniu dwóch ekranów komfort pracy dla zespołu operacyjnego jest bardzo wysoki. Dodatkowo wideomikroskop ułatwia prowadzenie zabiegów mikrochirurgicznych, gdyż jest poza polem operacyjnym – dodaje dr n. med. Tomasz Gieroba.
Nowoczesne mikroskopy mają być krokiem lekarzy z „Wyszyńskiego” w kierunku rozwoju ortoplastyki. To połączenie ortopedii, chirurgii plastycznej oraz mikrochirurgii co m.in. powoduje efektywniejsze wypełnianie ubytków tkanek, zmniejszenie bólu, zmniejszenie ryzyka operacji rewizyjnych oraz powikłań.