Jedyne w naszym województwie centrum rozrywkowo-handlowe z multikinem miało być otwarte późnym latem. Ale nie będzie. Na galerię z prawdziwego zdarzenia musimy poczekać. Sprawniej idzie budowa kolejnych supermarketów.
Robotnicy stawiają Plaza Lublin od czerwca ubiegłego roku. Czas ich nagli. Firma umówiła się z miastem, że pierwszy etap centrum – butiki, supermarket i multikino z ośmioma salami – będzie skończony w sierpniu 2006 roku. Nic z tego nie będzie. – Rzeczywiście, termin otwarcia pierwszego etapu jest przesunięty na wiosnę 2007. Przyczyną opóźnienia stały się odkrycia archeologiczne na placu budowy, przez które musieliśmy wstrzymać prace. Trzeba też było zmienić projekt architektoniczny – informuje nas Justyna Durmaj, rzeczniczka Plaza Centers Poland.
Na galerię handlowo-rozrywkową trzeba czekać. Najbardziej zdesperowani miłośnicy zakupów jeżdżą więc po markowe spodnie do Warszawy. Podobnie kinomani, których plecy bolą od niewygodnych foteli w lubelskich kinach. Za to zwykłe hipermarkety – „blaszaki” – rosną jak grzyby po deszczu w całym województwie.
Mieszkańcy Zamościa wkrótce zrobią zakupy w Centrum Handlowym Carrefour – „Galeria Lwowska” przy ulicy Lwowskiej. Pod koniec marca wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Na pozwolenie na budowę czeka czeska firma Casta Invest Polska, która chce postawić centrum handlowo-usługowe Carrefour przy al. Witosa w Lublinie.
Jednak nie wszystkim idzie tak łatwo. Spółka PPH Wilk nie wywalczyła zgody na budowę hipermarketu w Chełmie przy ul. Rejowieckiej. Protestują radni i lokalni kupcy. Władze Lublina nie chcą pozwolić na postawienie przez kieleckie Echo Investment centrum handlowo-
rozrywkowego na górkach czechowskich.
Drobni handlowcy boją się wielkiej konkurencji, ale i ich można przekonać. Dziś otwarcie galerii z 65 sklepami przy hipermarkecie E. Leclerc przy Zana w Lublinie. Pierwszeństwo w wynajmie pomieszczeń mieli lokalni kupcy. Regionalny Klub Biznesu protestował przeciwko budowie hipermarktu Tesco w Lublinie. Zmienił zdanie, kiedy sieć postawiła dla nich galerię.
Szał zakupów czeka nas pod koniec przyszłego roku. Wtedy powinno ruszyć w Lublinie Felicity, największe tego typu centrum po tej stronie Wisły. – Kompletujemy dokumentację potrzebną do pozwolenia na budowę – mówi Andrzej Sergiel, dyrektor lubelskiego oddziału Gray International, firmy, która chce wybudować na Felinie wielkie centrum handlowo-
rozrywkowe z hipermarketem Geant, sklepem z artykułami do domu i ogrodu oraz ponad setką butików, restauracji i fitness clubem.