Dzisiaj w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II nauczycielom lubelskich szkół i przedszkoli wręczono akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Awanse oznaczają zmiany w wysokości wynagrodzeń.
Stopień ten otrzymuje nauczyciel kontraktowy, który po przepracowaniu dwóch lat od uzyskania tego stopnia, odbyciu stażu w odpowiednim wymiarze czasu oraz zorganizowaniu wiele aktywności i działań z dziećmi, zda egzamin ustny przed komisją powołaną przez prezydenta miasta.
- Będę pracować tak jak dawniej. Mój staż trwał 9 miesięcy, jeszcze według starych przepisów. Miałam dużo działań z dziećmi, grupą 4/5 latków. Miałam egzamin ustny i musiałam przedstawić swój dorobek i działania oraz byłam egzaminowana ze znajomości prawa oświatowego, co kosztowało mnie z pewnością dużo wysiłku i pracy - mówi Agnieszka Dobrowolska - Gładosz z Przedszkola nr 75 w Lublinie.
Awans wiąże się z podwyżką oraz stabilniejszymi warunkami zatrudnienia, czyli umową na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu.
- Oczywiście teraz zwiększy się moja pensja. Nie przybywa mi jednak wiele obowiązków. Żeby zostać nauczycielem mianowanym trzeba zdać egzamin, wykazać się działalnością na rzecz szkoły i własnego rozwoju. Ja robiłam awans według starego systemu. Trwało to 2 lata i 9 miesięcy. Trzeba te działania wcześniej zaplanować, a teraz wykazać jakie były ich efekty - Agnieszka Partyka ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie.
Egzaminy odbywały się w lipcu i sierpniu tego roku. Największą grupę awansowanych stanowili nauczyciele wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego oraz ci którzy specjalizują się w zakresie pedagogiki specjalnej.
Na wysokość wynagrodzenia nauczycieli składa się kilka czynników, czyli wynagrodzenie zasadnicze zależne od stopnia awansu zawodowego oraz dodatki m.in. za wysługę lat, sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, ponadwymiarowe godziny czy za zastępstwa.
Od początku tego roku dla nauczyciela, który skończył studia magisterskie oraz odbył przygotowanie pedagogiczne wynagrodzenie wynosi: w przypadku nauczyciela początkującego (3690 zł), nauczyciela mianowanego (3890 zł) oraz nauczyciela dyplomowanego (4550 zł).
Z kolei m.in. dla magistrów bez przygotowania pedagogicznego, licencjatów i inżynierów z przygotowaniem pedagogicznym lub bez, wynagrodzenie wynosi kolejno: dla nauczyciela początkującego (3690 zł), dla nauczyciela mianowanego (3890 zł) oraz dla nauczyciela dyplomowanego (4550 zł).
Awans na stopień nauczyciela mianowanego gwarantuje podwyżkę wynagrodzenia w kwocie 200 zł.