Leczenie często wymaga stosowania kilku leków jednocześnie, jednak część z nich oddziałuje na siebie nawzajem. Lubelski Oddział NFZ zaprasza na spotkanie z farmaceutą, który przejrzy i omówi z chętnymi listę stosowanych leków.
Na miejscu będą obecni farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. To okazja, aby dowiedzieć się jak przyjmować leki, czym je popijać i skonsultować listę przyjmowanych środków oraz ich możliwych interakcji.
- Często, szczególnie w samoleczeniu zdarza się, że pacjenci, bez jakiejkolwiek konsultacji ze specjalistą, kupują rożne produkty z tą samą substancją czynną. Taka samodzielna kuracja może skończyć się nie polepszeniem, a pogorszeniem stanu zdrowia - tłumaczy dr hab. n. farm. Tomasz Baj, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie, prof. UM.
NFZ informuje, że w momencie gdy przyjmujemy 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych interakcji wynosi nawet 50 proc. Z kolei każdy następny lek zwiększa to prawdopodobieństwo. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków jednocześnie, ryzyko interakcji wynosi nawet 100 proc.
Lekarze wskazują, że leki i suplementy mogą wchodzić w interakcję nawet z jedzeniem i piciem.
- Takim typowym przykładem interakcji jest sok grejpfrutowy w połączeniu z niektórymi lekami nadciśnieniowymi. Ich równoczesne przyjmowanie może powodować drastyczny wzrost ciśnienia. Również spożywanie kofeiny zawartej w kawie, czy też innych napojach, może zwiększać ryzyko występowania działań niepożądanych – dodaje prof. Tomasz Baj.
Wśród działań niepożądanych przy stosowaniu dużej liczby leków są m.in. nasilenie, osłabienie, skrócenie lub wydłużenie czasu ich działania. Spotkanie odbędzie się 27 marca w godz. 11-14 w Sali Obsługi Klientów w lubelskiej siedzibie NFZ przy ul. Nadstawnej 2-4.