Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zgłosił się do programu "Szpital bez bólu”. Placówka będzie mogła uzyskać certyfikat szpitala bliskiego pacjentowi, pomagającemu mu uśmierzyć cierpienie przed i po wszelkiego rodzaju zabiegach.
Projekt "Szpital bez bólu” ruszył jesienią ubiegłego roku. Dotychczas zgłosiło się do niego 24 placówki. PSK 4 jest jedynym zgłoszonym z województwa lubelskiego.
- Zgłosiliśmy się do programu, bo nie widzimy przeszkód, aby w nim uczestniczyć - mówi Marta Podgórska, rzecznik prasowa PSK nr 4. - Poddajemy się oczekiwaniom organizatorów programu.
O uzyskanie certyfikatu może ubiegać się każdy szpital lub pojedynczy oddział w Polsce. Jednak muszą one jednak spełnić określone warunki i wymagania. Jednym z nich jest m.in. obowiązek regularnego pomiaru bólu u pacjentów po operacji, a także informowanie ich przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany. Konieczny jest także monitoring natężenia bólu.
Ponadto cały personel zajmujący się pacjentami w okresie okołooperacyjnym, czyli anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności oraz pielęgniarki, muszą ukończyć szkolenie z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego. - Przeszliśmy właśnie ten etap - dodaje Podgórska.
Szpital zgłosił się do programu w marcu. Do tej pory zostały wszczęte wszelkie procedury wymagane do uzyskania certyfikatu. A ten przyznawany jest na na trzy lata.