Po pierwszym odcinku informatora o funduszach dla przedsiębiorców dostaliśmy od Państwa sporo pytań. O odpowiedź poprosiliśmy eksperta Artura Urbana, dyrektora Zespołu Doradztwa Lubelskiej Fundacji Rozwoju.
- Zarówno w ramach funduszy strukturalnych, jak i przedakcesyjnych, zakup maszyn i urządzeń, w tym sprzętu medycznego, jest kosztem kwalifikowanym. W czerwcu 2005 r. ogłoszone zostaną terminy składania wniosków do programu Phare 2003, z którego będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa spełniające kryteria definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorcy*. Mikroprzedsiębiorcy, prowadzący działalność krócej niż trzy lata, nadal mogą ubiegać się o środki z funduszu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), działanie 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa.
• Chcę otworzyć pub, sądzę, że spełniam wszystkie warunki, dotyczące mikroprzedsiębiorstwa (działanie 3.4 w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego). Jest jednak problem - mam dług. Czy mimo to mogę składać wniosek?
- Jeżeli przedsiębiorstwo posiada zobowiązania wobec skarbu państwa lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest wyłączone z ubiegania się o środki pomocowe do momentu uregulowania należności. W przypadku długu wobec osób trzecich, należy zwrócić uwagę na kondycję finansową przedsiębiorcy, która będzie weryfikowana podczas oceny wniosku. Nie jest to jednak formalny powód wykluczenia z możliwości aplikowania o środki finansowe.
• Prowadzę sklep i chcę wybudować lub kupić kolejny. Mogę dostać na to pieniądze?
- Jeżeli nie jest to sklep powiązany z branżą spożywczą, to po zakwalifikowaniu się do danego programu, np. ZPORR, działanie 3.4, można starać się o budowę lub zakup takiej nieruchomości. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, że kolejny termin w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, działanie 2.3 (dotacje na inwestycje) został zawieszony, a programy przedakcesyjne nie finansują zakupu czy budowy nieruchomości.
* Mały przedsiębiorca to taki, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średnio mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły tej kwoty. Średnie przedsiębiorstwo zatrudniało natomiast mniej niż 250 osób, a jego obrót nie przekroczył równowartości w złotych 50 mln euro lub sumy aktywów nie przekroczyły 43 mln euro. O kryteriach mikroprzedsiębiorstwa czytaj obok.
Chcesz wiedzieć więcej, jak zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej? Pisz lub dzwoń, a my wypytamy o wszystko specjalistów.
Adres: panas@dziennikwschodni.pl lub tel. (81) 46 26 861