Most 700-lecia Lublina – taką nazwę otrzymała w czwartek nowa przeprawa przez Bystrzycę. Postanowiła tak Rada Miasta po wielomiesięcznym sporze. Odrzuciła za to pomysł, by mostowi patronował rotmistrz Witold Pilecki, którego imię nosi jedna z ulic na Czechowie
Czwartkowa uchwała będzie mogła wejść w życie dopiero po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Uchwałę do publikacji kieruje wojewoda, który wcześniej ma 30 dni na ocenę jej legalności. – Po stwierdzeniu zgodności z prawem, uchwały są publikowane niezwłocznie – zapewnia Andrzej Szarlip z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Nazwę przyjętą większością głosów zaproponowali ci, którzy tę większość mają, czyli koalicja Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości. – To nie jest 700-lecie Lublina, to jest informacja, która wprowadza w błąd – zauważał Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS. Przeciwnicy tej nazwy przypominają, że Lublin nie powstał 700 lat temu, ale otrzymał wówczas prawa miejskie magdeburskie.
– 700 lat to historia wielkich ludzi, którzy zostawili tu swój znak – tłumaczył Mariusz Banach, radny Wspólnego Lublina. – To gotyk i renesans. To sprowadzenie relikwii drzewa Krzyża Świętego, Unia Lubelska, „Solidarność”, wizyta największego z Polaków, ale też groza powstań narodowych i Majdanka.
Odrzuconą nazwę „most Witolda Pileckiego” zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości. – Ten projekt popiera szereg organizacji – podkreślał Pitucha, wspominając o poparciu ośmiu tysięcy internautów. – To więcej niż na manifestacji „murem za Żukiem”.
Swoją propozycję klub PiS forsował aż pięć miesięcy, ale dopiero w czwartek doszło do głosowania. – Przygotowywaliście te projekty byle jak, na kolanie – wypominał Michał Krawczyk (PO) i zwracał uwagę, że w jednym z projektów radni PiS nazwali most skwerem. – Proszę nie wyjeżdżać z takimi tematami – odpowiedział mu radny Piotr Breś (PiS) wytykając, że w projekcie koalicji początkowo brakowało wymaganej mapy.
Za „mostem 700-lecia Lublina” zagłosowało 16 radnych, 13 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. Za „mostem rotmistrza Witolda Pileckiego”, opowiedziało się 15 radnych, przeciw było 12, a wstrzymało się 3.
Budowa nowej przeprawy przez rzekę na przedłużeniu ul. Muzycznej powinna się zakończyć najpóźniej 30 maja.
Zdjęcia: Marcin Tarkowski / Piximo.pl