Wysokie miejsca dla Lublina i powiatu bialskiego w Rankingu Zdrowia Polski przygotowywanego przez Dziennik Gazeta Prawna.
Oceniano zaplecze medyczne, zdrowie mieszkańców oraz dostępność badań. Wśród wyróżnionych 90 powiatów i 35 miast, Lublin zajął pierwsze, a powiat bialski szóste miejsce w swoich kategoriach.
– Przed rozstrzygnięciem analizowano informacje na temat wyposażenia placówek medycznych, programów profilaktycznych oraz przeprowadzonych badań. Istotna była także dostępność operacji oraz zabiegów, a także czas oczekiwania na przyjęcie do lekarza – mówi Anna Jóźwik ze starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej.
Lublin co roku na działania prozdrowotne przeznacza ok. 1,5 mln zł.– Ważne jest też to, że Lublin jest głównym ośrodkiem kształcenia kadr medycznych w regionie. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Uniwersytet Medyczny z wysokiej klasy specjalistami, co pozwala nie tylko na rozwój innowacyjnych dziedzin medycznych, ale i na kształcenie nowych specjalistów w tym zakresie – mówiła na gali wręczenia nagród Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.
Z kolei, powiat bialski zajął szóste miejsce w rankingu. – To duży zaszczyt znaleźć się w gronie wyróżnionych polskich powiatów. Na przestrzeni minionych lat organizowaliśmy wiele programów dotyczących ochrony zdrowia naszych mieszkańców, które dotyczyły chorób układów krążenia, badań mammograficznych czy diagnostyki osteoporozy. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem – podkreśla Tadeusz Łazowski starosta bialski.
Obecnie powiat jest na finiszu programu „Razem dla serca”. W jego ramach blisko 2,5 tys. mieszkańców powiatu przechodzi kompleksowe i specjalistyczne badania w kierunku wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. Projekt finansowany jest ze środków norweskich oraz budżetu państwa. Wcześniej, mieszkańcy powiatu mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych, RTG klatki piersiowej czy badań densytometrycznych kości.
Według rankingu, „najzdrowszy” jest powiat tatrzański.