Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie podstawówek będą dojeżdżali do szkół rowerami i hulajnogami, na deskorolkach i rolkach. Wszystko po to, by zyskać cenne nagrody
W 41 lubelskich szkołach podstawowych uczniowie wystartowali w drugiej edycji „Rowerowej Wiosny”.
- Tak naprawdę akcję prowadzimy przez cztery lata- mówi Michał Wolny, koordynator kampanii. – Przez dwa pierwsze lata korzystaliśmy ze stworzonego w Gdańsku formatu „Rowerowy Maj”. Ponieważ chcieliśmy wprowadzić do niego pewne zmiany, związane m.in. z przyznawaniem nagród, w ubiegłym roku stworzyliśmy własną akcję „Rowerowa wiosna”. Zainteresowanie jest ogromne.
W tym roku zachęcani do codziennej aktywności fizycznej, zwłaszcza na rowerze będą uczniowie klas 4-8. To grupa blisko 15 tys. dzieci i nastolatków. Zasady dwutygodniowej akcji są proste: każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na dwóch kółkach otrzymuje dwie naklejki. Jedną przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat akcji. Rywalizacja między dziećmi będzie duża, bo najaktywniejsi uczniowie, klasy i szkoły otrzymają nagrody rzeczowe.
Cztery najbardziej rowerowe szkoły (dwie w kategorii szkoła mała i dwie szkoły duże- powyżej 300 uczniów w klasach 4-8) wygrają parkingi rowerowe. Najbardziej aktywne klasy otrzymają możliwość bezpłatnego grupowego wyjścia do obiektów sportowych i instytucji kulturalnych.
- W ten sposób promować chcemy zdrowy stylu życia wśród nastolatków – tłumaczy Wolny. - Regularne dojeżdżanie rowerem do szkoły poprawia zdrowie i zwiększająca odporność na choroby. Kształtować chcemy też postawy ekologicznych związane ze rozumieniem roli jako przyjaznego środka transportu i uczyć bezpiecznych zachowań na drodze.
Przez cały okres trwania kampanii „Rowerowa Wiosna” w szkołach, które biorą w niej udział odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów praktycznych z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem dla uczniów w warunkach miejskich. Zajęcia przeprowadzą trenerzy z Porozumienia Rowerowego.
W pięciu wybranych szkołach odbędą się też tzw. holenderskie egzaminy na kartę rowerową. Uczestnicy będą egzaminowani przez trenerów i nauczycieli w normalnym ruchu miejskim, na ulicach o niskim natężeniu ruchu drogowego, w otoczeniu danej szkoły.
Finał kampanii zaplanowano na 16 czerwca.