Szumu w tej sprawie by nie było, gdyby ich efektem nie były drastyczne podwyżki. Od stycznia mieszkańcy Janowa Lubelskiego będą płacić o 23 procent więcej niż w roku bieżącym za wodę, a za odprowadzanie ścieków o 13 procent. Podwyżka jest spowodowana zapisanym w nowej ustawie wzrostem opłat za korzystanie ze środowiska. Do tej pory za pobór jednego metra sześciennego wody przedsiębiorstwa wodociągowe płaciły do skarbu państwa 2 grosze. Od stycznia będą płacić 25 groszy. W przypadku odprowadzanych ścieków będzie to 14 gr za metr sześcienny. Opłaty te wynikają z Ustawy o ochronie środowiska.
W tejże ustawie zapisano, że stawki opłat za korzystanie ze środowiska określa w drodze rozporządzeń Rada Ministrów, które powinny być ogłoszone nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok, od którego mają obowiązywać. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska pochodzi z 9 października, a opublikowane zostało w „Dzienniku Ustaw” 15 listopada. Nie został dotrzymany ustawowy termin ogłoszenia rozporządzenia. W związku z tym można by traktować je jako nieważne lub obowiązujące dopiero w 2003 roku.
– Rada Miejska w Janowie Lubelskim już od kilku lat tylko raz w roku uchwala wysokość stawek za wodę i ścieki na granicy opłacalności. Każda podwyżka cen, przede wszystkim energii elektrycznej, a teraz za korzystanie ze środowiska, powoduje straty firmy. Ludzie i tak narzekają, że jest drogo, chociaż w porównaniu z innymi miastami w regionie nasze ceny są jedne z najniższych – powiedział nam Cezary Jasiński, dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Janowie Lubelskim.
Janowscy radni podczas ostatniej sesji postanowili wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Rady Ministrów z prawem ochrony środowiska. W tym celu podjęli stosowną uchwałę, w której upoważnili Zarząd Miasta do reprezentowania Rady Miejskiej w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.