Był na czwartym roku prawa, jednak porzucił studia dla biznesu. Ryzyko jednak się opłaciło. Dwoje Ukraińców, Vasyl Korin ze swoją dziewczyną Valerią Babii, prowadzą w Lublinie firmę zajmującą się spacerami 3D
– Sprzedałem samochód, skorzystałem też z pieniędzy przeznaczonych na studia i kupiłem kamerę do tworzenia spacerów w technologii 3D – mówi Vasyl Korin, założyciel firmy „Spacery3D z Lublina”. Jak przyznaje, na pomysł wpadł oglądając jeden z kanałów na YouTube poświęconych technologii 3D.
Vasyl i Valeria mają odpowiednio 23 i 21 lat. On studiował na czwartym roku prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdy postanowił, że chce założyć swoją firmę. Zdecydował, że najlepszym miejscem, by rozwijać start-up, będzie Lublin. Rzucił więc studia, spakował się i pojawił nad Bystrzycą. – Na początku nie wiedzieliśmy z Valerią, czego tak naprawdę chcemy – śmieje się dziś młody przedsiębiorca.
Matterport to amerykańska firma, która stworzyła technologię i kamerę do rejestracji obrazu w trzech płaszczyznach. Sprzęt pozwala skanować każdą nieruchomość i na podstawie ujęć tworzyć wirtualne spacery. Zmontowane filmy można przeglądać na wszystkich stacjonarnych i mobilnych urządzeniach, a okulary do wirtualnej rzeczywistości pozwalają uzyskać jeszcze lepszy efekt i głębię obrazu. Efekt ten jest uzyskiwany dzięki temu, że kamera obraca się wokół własnej osi i laserowymi promieniami „łapie” kształt nieruchomości, tworząc model 3D. W finalnej wersji otrzymujemy efektowną prezentację każdego wnętrza: restauracji, hotelu, siłowni, mieszkania, lokalu – w stanie wykończonym lub deweloperskim. Ta stosunkowo nowa technologia dopiero raczkuje w Polsce, ale coraz więcej firm jest zainteresowanych wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i technologii produkcji filmów 360 stopni na potrzeby prezentacji usług czy produktów.
Vasyl i Valeria nie mieli problemów – jak przyznają – z rejestracją firmy, bo znaleźli dobrego prawnika. A co nastręczało najwięcej problemów? Jak tłumaczą, nie wiedzieli, jak dotrzeć do potencjalnego klienta, jednak z czasem uporali się z tym problemem. – Zaczęliśmy sprzedawać „z buta” – tłumaczy Valeriia Babii. Oferowali swoje usługi przez Internet (www.spacery3D.com), spotykali się z właścicielami lubelskich firm na prezentacjach możliwości ich sprzętu, aż w końcu się udało. – Teraz dużo klientów przychodzi do nas z polecenia innych, zadowolonych osób – dodaje Vasyl Korin.
Jak przyznaje ukraiński przedsiębiorca, nigdy nie wątpił w swój pomysł i dzięki temu mógł szybko rozwinąć firmę.
Siedziba wciąż znajduje się w Lublinie, jednak z kamerą jeżdżą po całej Polsce. – Celujemy w kolejne miasta – dodają młodzi przedsiębiorcy. – Rozszerzamy także zakres swoich usług. Oprócz wirtualnych spacerów Matterport umożliwia tworzenie spacerów na podobnej zasadzie jak Google Street View, czy prezentacji nieruchomości gotowych do publikacji na portalach typu YouTube czy Instagram.
Ich pierwszym klientem była jedna z lubelskich szkół. – Zorganizowali mini-targ na terenie szkoły, a ja nagrywałem – wspomina Vasyl. Od tamtej pory razem z Valerią współpracowali z Grand Hotelem Lublinianką, gdzie w restauracji BelEtage wprowadzili możliwość rezerwacji stolików online. Następna w kolejności była między innymi IKEA Po Sąsiedzku na Krakowskim Przedmieściu, a także współpraca z dilerami Audi, Volkswagen, Ford. Dla ostatnich robią prezentacje 3D samochodów.
Cena na usługi różni się w zależności od metrażu obiektów, liczby kondygnacji i oczekiwań klienta. Dla przykładu, za skanowanie pomieszczenia należy zapłacić około 300 złotych. Cały proces trwa około 50 minut. Wersja końcowa jest gotowa już po 12 godzinach.
– Polski rynek jest bardzo przyjazny dla Ukraińców, więc uważamy że warto zaryzykować i się rozwijać – dodaje Vasyl.