Rolnictwo

29 czerwca 2018 r.
21:16

To jedno z najnowocześniejszych gospodarstw w Lubelskiem. Owady pilnują tu porządku

Szklarnia z daleka wygląda nieziemsko. W rolniczej, rzadkiej zabudowie wysokie na kilka metrów przeszkolone ściany robią niesamowite wrażenie. To jedno z najnowocześniejszych gospodarstw w Lubelskiem zajmujących się uprawą pomidorów. 2-hektarowa szklarnia, którą rodzina Wicińskich postawiła cztery lata temu w podlubelskiej Kawce, jest w pełni skomputeryzowana, zaś hartowane szkło chroni uprawę przed gradem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Produkcję pomidorów rozpoczęli jeszcze moi rodzice. W 1986 roku tata postawił pierwszy tunel w Sieprawicach. To była drewniana konstrukcja przykryta folią – opowiada Paweł Wiciński.

– Zanim zajęliśmy się z mężem uprawą pomidorów, mieliśmy też chryzantemy – dodaje Halina Wicińska, mama pana Pawła. – Okazało się jednak, że produkcja tych kwiatów jest krótkotrwała, więc postanowiliśmy uprawiać coś jeszcze. Posadziliśmy pomidory. Bardzo długo równolegle uprawialiśmy i pomidory, i kwiaty.

Z czasem warzyw przybywało. – Mieliśmy też sałatę i ogórki. Wszystko zależało od sytuacji rynkowej – dodaje pani Halina. – Później produkowaliśmy już tylko ogórki i pomidory, a ostatecznie zdecydowaliśmy się ujednolicić produkcję. Zostaliśmy przy pomidorach.

Zwiększanie produkcji

Wicińscy skupili się na rozwoju produkcji pomidorów. – W 1994 r. rodzice kupili 1 ha działkę w Jastkowie, gdzie w ciągu 5 lat powstało w sumie 15 foliowych tuneli o łącznej powierzchni ok. 40 arów – opowiada pan Paweł.

Pierwszą zaś szklarnię Wicińscy zbudowali w Jastkowie w 2000 r. – Była to szklarnia o powierzchni 0,5 ha – dodaje pan Paweł. – Cztery lata później pod dachem było już 1,5 ha. Szklarnie były ogrzewane kotłownią gazową, co jak na tamte czasy były pewnym novum. Poza tym szklarnie były ciągle udoskonalane. Do gospodarstwa rodzice wprowadzili też komputery. Wszystko po to, aby podnieść wydajność produkcji i zautomatyzować pracę. W 2011 r., po śmierci taty, ja razem z mamą zająłem się dalszą produkcją.

Szklarnia w Kawce

Rodzina Wicińskich dalej powiększała swoje gospodarstwo. W 2014 r. powstała 2-hektarowa szklarnia w miejscowości Kawka. To jedna z najnowocześniejszych szklarni w Lubelskiem. Została wyposażona w kotłownię na miał z nowoczesnymi filtrami do odpylania. Obiekt jest pokryty szkłem hartowanym odpornym na grad. W szklarni zostały zamontowane podwójne kurtyny energetyczne, aby zabezpieczyć rośliny przed spadającym z góry chłodnym powietrzem w zimie i tym samym zmniejszyć koszty energii wydanej na ogrzewanie. W lecie kurtyny są używane do zacieniania produkcji przed nadmiernym słońcem.
Szklarnia ma wysokość 6 m, co gwarantuje wysokie zbiory.

– W starej szklarni w Jastkowie maksymalny plon wynosi 50 kg z metra kwadratowego, w nowej szklarni w Kawce – 63 kg – podkreśla Paweł Wiciński. – To jest jeden z lepszych, rekordowych wyników w Polsce.

Gospodarstwo rodziny Wicińskich zajęło drugie miejsce w konkursie Rolnik Lubelszczyzny w 2014 r. Na zdjęciu Paweł Wiciński z żoną Agnieszką oraz mamą Haliną i siostrą Iwoną

Uprawa

Wicińscy uprawiają przede wszystkim pomidory czerwone i jako jedni z nielicznych w kraju – pomidory śliwkowe. Rośliny sadzą w grudniu. – Zbiory zazwyczaj zaczynają się w marcu i trwają do listopada – mówi Paweł Wiciński. – Roczna produkcja wynosi od 1,5 tys. ton do maksymalnie 1,8 tys. ton.

Rośliny nie rosną w ziemi. – Cała produkcja wisi w powietrzu. Rośliny są bowiem umieszczone w rynnach uprawowych – opisuje pan Paweł.

Uprawa opiera się na hydroponice, czyli uprawie bezglebowej. – Pomidory rosną w wełnie mineralnej – wyjaśnia Paweł Wiciński. – Taki rodzaj uprawy daje nam to, że nadmiar pożywki odpływa na zewnątrz, zaś korzeń rośliny ma więcej powietrza.
Szklarnia jest wyposażona w komputery, którymi można zdalnie sterować, na przykład za pomocą smartfonu. Komputery sterują zarówno klimatem w szklarni, ogrzewaniem i wietrzeniem, jak też dozowaniem CO2.

Łodyga, że aaaaaa……

W szklarni w Kawce stosowane jest nawadnianie kropelkowe. – To, ile wody dostają rośliny, zależy m.in. od nasycenia słońca danego dnia i wagi rośliny – wyjaśnia Paweł Wiciński. Jeśli słońce mocniej grzeje, to rośliny otrzymują więcej wody. Poza tym każda z roślin dostaje tyle samo minerałów.

Łodygi uprawianych w szklarni w Kawce pomidorów dochodzą do kilkunastu metrów. W miarę wzrostu są spuszczane z góry i wiązane u dołu i przesuwane, co ułatwia zbiór dojrzałych owoców. – Na koniec roku krzak pomidora dochodzi do 12 m długości – zaznacza pan Paweł.

Do zbioru i obróbki roślin służą specjalne wózki hydrauliczne.

Owady pilnują porządku

Wicińscy prowadzą ochronę biologiczną szklarni. – To znaczy, że staramy się zwalczać choroby roślin i szkodniki biologicznie – wyjaśnia pan Paweł. – Na przykład wpuszczamy na teren szklarni pożyteczne owady, które zjadają szkodniki.

Wśród drapieżnych owadów jest Macrolophus, służący do eliminacji mączlika szklarniowego. Owad poszukuje mączlika szklarniowego we wszystkich jego stadiach rozwojowych. Jest używany również przy zwalczaniu innych szkodników.
– Owady, która pozwalają nam walczyć ze szkodnikami, sprowadzamy z Holandii – dodaje pan Paweł.

Nie są to jedyne stawonogi wpuszczane do szklarni. – Na przykład zapylanie odbywa się poprzez trzmiele, które są również importowane z Holandii – dodaje pan Paweł. – Ule z trzmielami są dostawiane w zależności od ilości kwiatów na pomidorach.
Przyświecą pomidorom

W tym roku na części powierzchni szklarni w Kawce zostało zamontowane dodatkowe oświetlenie ledowe. – Ma to przyspieszyć produkcję i zoptymalizować koszty za prąd – wyjaśnia Paweł Wiciński. – Projekt ten realizowaliśmy wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. W naszej szklarni oświetlenie LED jest zamontowane na powierzchni 20 arów.

Ledy są używane tylko w zimie. – Chodzi o to, aby przedłużyć roślinom okres wegetacji – wyjaśnia Wiciński.

W kolejnych latach ten rodzaj doświetlenia produkcji Wicińscy chcą rozszerzyć na dodatkowe powierzchnie. – Chcemy dalej testować tego typu oświetlenie i unowocześniać tę metodę – zapowiada Wiciński.

Pozostałe informacje

Baza wojskowa w Jasionce koło Rzeszowa

Amerykanie opuszczają Jasionkę. Czy trafią na lotnisko w Lublinie?

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o relokacji amerykańskich żołnierzy, którzy niemal od początku wojny na Ukrainie stacjonowali na lotnisku w Jasionce. Sprzęt i personel spod Rzeszowa ma trafić do innych miejsc w Polsce.

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Surrealizm to nurt, który zmusza do myślenia, łamie utarte schematy i podważa tradycyjne pojęcie o czasie oraz rzeczywistości. Nie dziwi zatem fakt, że nawet branża zegarmistrzowska, znana z precyzyjnych mechanizmów, a także klasycznego designu, znajduje inspirację w tej awangardowej sztuce. Zegarki Exaequo Melting Watch to propozycja dla tych, którzy chcą nosić na nadgarstku manifest kreatywności – zegarki, które zdają się topnieć, zmieniając swój kształt i wywołując niepowtarzalne emocje.

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

W miniony weekend Lublin gościł lekarzy z Europy na szkoleniu z zakresu chirurgii zaćmy. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano, zgromadziło uczestników z Czech, Słowacji, Rumunii i Polski.

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!
film

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!

29 kwietnia plac Litewski zamieni się w wielką, otwartą scenę taneczną. Punktualnie o godz. 17.15 rozpocznie się tam taneczny flash mob organizowany przez Dziennik Wschodni z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadaje rytm”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium