Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
10:46

Lublin. Sąd uznał za dowód raport z badań przyrodniczych na górkach czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Czy władze Lublina naruszyły prawo, przeznaczając część górek czechowskich pod blokowiska? 15 grudnia wyrok w tej sprawie wyda Wojewódzki Sąd Administracyjny, który na wczorajszej rozprawie zapowiedział, że uwzględni wyniki badań przyrodniczych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz drugi sąd w Lublinie bada legalność uchwały przyjętej przez Radę Miasta latem 2019 r. Chodzi o studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie poszczególnych części miasta. Na górkach czechowskich studium wyznacza kilka stref pod budownictwo wielorodzinne.

Nikt zdania nie zmienia

Na wczorajszym posiedzeniu prawniczka wojewody podtrzymała skargę złożoną w 2019 r. przez ówczesnego wojewodę Przemysława Czarnka. Jego zdaniem miasto wyżej postawiło interes dewelopera niż interes mieszkańców.

To samo twierdzi Prokuratura Krajowa, która przystąpiła do sporu. – Wnoszę o uwzględnienie skargi wojewody – mówił prokurator Przemysław Słupiński.

Zdania nie zmieniła też autorka drugiej skargi. Magdalena Wolanowska oczekuje unieważnienia całego studium. Twierdzi m.in., że radni nie mogli w zbiorczym głosowaniu przesądzić o odrzuceniu lub uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez mieszkańców.

Sąd dopytywał, o ile oddalony jest od górek blok Wolanowskiej. Kobieta poinformowała, że to ok. 20 m.

Zdaniem wynajętego przez miasto prawnika nie jest to powód, by uznać, że uchwała narusza interes prawny właścicielki jednego z wielu mieszkań w bloku.

– Sposób działania wspólnoty mieszkaniowej nie sprowadza się do tego, że jedna osoba składa skargę – zaznaczał radca prawny Jacek Jaworski. – W tym zakresie nawet wspólnota mieszkaniowa nawet nie wykazałaby naruszenia interesu prawnego.

Przyjrzą się też przyrodzie

Sąd nie uwzględni opinii przyjaciela sądu (amicus curiae) zgłoszonych przez dwie organizacje.

– Nasza procedura nie przewiduje amicus curiae – ogłosiła Marta Laskowska-Pietrzak, przewodnicząca wczorajszej rozprawie prezes WSA w Lublinie.

Autorzy tych opinii przekonują, że władze miasta naruszyły opisane prawem zasady tworzenia studium. Twierdzą, że Ratusz zignorował wskazówki przyrodników, chociaż sam zlecił im badanie górek. Naukowcy wykazali obecność cennych gatunków, na czele z zagrożonym wyginięciem chomikiem europejskim.

Na wczorajszej rozprawie WSA postanowił, że weźmie pod uwagę raport przyrodników. Sędzia Laskowska-Pietrzak oznajmiła, że sąd „z urzędu powziął informację”, że na stronach internetowych Urzędu Miasta dostępny jest taki raport i uznał go za dowód w sprawie.

Równocześnie sąd zobowiązał pełnomocnika miasta do złożenia w ciągu 7 dni dokumentów dotyczących zlecenia przez Urząd Miasta badań przyrodniczych.

Co jest w raporcie przyrodników

Zdaniem naukowców górki czechowskie są cenną enklawą przyrody. Naocznie stwierdzili obecność ponad 400 gatunków roślin, w tym 200 leczniczych i miododajnych, 29 uznanych za rzadkie, 7 objętych ochroną prawną i 6 zagrożonych. Z badań wynika, że górki są domem dla 42 gatunków motyli (w całym mieście jest ich 68). Raport potwierdza także obecność ściśle chronionych chomików europejskich. Naukowcy doliczyli się ponad 50 nor.

Eksperci zaproponowali wyznaczenie na górkach „zespołu przyrodniczo-krajobrazowego”, ale nie w postaci parku, tylko „w formie nieprzekształconej”. Wskazali też „obszar proponowany do ochrony” obejmujący przeważającą część górek, w tym części wysoczyzn przeznaczonych w studium pod zabudowę wielorodzinną i usługową.

Zamówiona przez miasto inwentaryzacja przyrodnicza kosztowała 109,5 tys. zł. Dotyczyła nie tylko górek, ale też wąwozów Lipnik i Zimne Doły.

Dwa lata sporu w sądzie

Sądowy spór o górki trwa ponad dwa lata. W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga Czarnka jest zasadna i orzekł nieważność studium na obszarze górek. Miasto zaskarżyło wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił orzeczenie i polecił WSA ponownie zbadać sprawę, czego efektem była wczorajsza rozprawa.

Skarga Wolanowskiej została w grudniu 2019 r. odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że kobieta nie ma „interesu prawnego” do zaskarżenia studium. Wolanowska zaskarżyła to postanowienie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który polecił WSA zająć się skargą mieszkanki osiedla przy górkach, co nastąpiło wczoraj.

Sąd przypomniał wczoraj, że z prawnego punktu widzenia nie można już stwierdzić nieważności studium, bo od jego uchwalenia minął ponad rok. Można najwyżej orzec, że jest niezgodne z prawem.

– Skutek jest ten sam – twierdzi adwokat Mateusz Sarnat, pełnomocnik Magdaleny Wolanowskiej. Podkreśla, że studium przestanie obowiązywać w takim zakresie, w jakim sąd stwierdzi jego niezgodność z prawem.

Chodzi też o grube pieniądze

Wyrok zapowiedziany na 15 grudnia niemal na pewno nie zakończy sporu. Praktycznie pewne jest, że przegrani zaskarżą go do wyższej instancji.

Od ostatecznego rozstrzygnięcia będzie zależeć nie tylko satysfakcja zwycięzców i losy przyrody, ale również grube pieniądze. Wyrok przesądzi o tym, czy deweloper dążący do zabudowy części górek (spółka TBV Investment) zarobi tu na budowie i sprzedaży mieszkań, czy pozostanie z takimi gruntami, jakie kupił (obowiązujący plan zagospodarowania terenu nie przewiduje budowy bloków). Plan można zmienić, ale tylko na taki, który będzie zgodny z obowiązującym studium. Jeśli studium straci moc, zmiana planu prędko nie nastąpi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty