Można tu spędzić wolny czas, odpocząć, zapewnić dziecku zabawę, nauczyć się języka, uzyskać pomoc prawnika lub psychologa. Takie możliwości daje otwarta dzisiaj nowa placówka dla uchodźców z Ukrainy i ich polskich sąsiadów
Nowe miejsce spotkań powstało w części pomieszczeń hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego. Nazywa się „Spilno”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Wspólnie”. Ma służyć głównie dzieciom osób, które uciekły do nas przed wojną z Ukrainy.
Wypełnieniem tego miejsca pożytecznymi zajęciami i atrakcjami zajęły się cztery lubelskie organizacje pozarządowe: fundacja Sempre a Frente, fundacja 5 Medium, stowarzyszenie Homo Faber oraz stowarzyszenie Bona Fides.
– To są działania bardzo mocno skierowane na integrację. Skupione na edukacji, włączaniu, byciu razem – mówi Marta Sienkiewicz z Homo Faber. – Zależy nam na tym, żeby uczyć języka polskiego, dzieci młodsze, starsze, młodzież i osoby dorosłe. W ramach kursów językowych będziemy też prowadzić lekcje języka angielskiego i lekcje ukraińskiego dla tych z dzieci, które są jeszcze w szkole i po prostu potrzebują mieć kontakt ze swoją kulturą i językiem.
W ofercie znajdują się też inne zajęcia, w tym warsztaty relaksacyjne, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. – Wiele osób, które przyjeżdżają do Lublina fantastycznie rozwija się przez działalność artystyczną, kreatywną, ma to ogromny walor edukacyjny, ale też przede wszystkim terapeutyczny – dodaje Sienkiewicz. Będą także zajęcia poza placówką, na terenie miasta. – Chcemy, żeby osoby, które mieszkają w Lublinie czuły się w nim swobodnie, komfortowo i wiedziały, jak się po nim poruszać.
>>Po nowym roku zmiana zasad dla części uchodźców z Ukrainy<<
Spilno ma również oferować wsparcie prawne, socjalne, pomoc w załatwianiu formalności i wypełnianiu dokumentów. Wszystkie porady mają być dostępne w języku ukraińskim. Organizatorzy zapewniają ponadto wsparcie psychologiczne i psychiatryczne, także w formie dłuższej niż pojedyncza konsultacja.
– To prawdziwe centrum długoterminowej pomocy tym, którzy nie mogą powrócić do domu z oczywistych powodów związanych z wojną – podkreśla Rashed Mustafa, krajowy koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce. To właśnie UNICEF współfinansuje działalność placówki Spilno, która jest otwierana jako druga w Polsce, po podobnym miejscu w Łodzi.
– Dzięki współpracy z UNICEF mamy możliwość zaproszenia ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca nauki, zabawy i integracji – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk.
– Lublin jest jednym z 12 miast, z którymi pracujemy. Szacujemy, że 70 do 75 proc. uchodźców z Ukrainy żyje w tych 12 miastach – dodaje Rashed Mustafa i deklaruje dalsze wsparcie działań prowadzonych w Lublinie. – Będziemy pracować z miastem i partnerami społecznymi, aby mieć pewność, że dzieci mają zapewnione to, co im się fundamentalnie należy: edukację, opiekę społeczną, zdrowotną, miejsca zabaw.
Spilno lublin
- Program działań jest dostępny na miejscu oraz w internecie (facebook.com/spilnolublin).
- Zapisy możliwe są poprzez mail (spilno.lublin@gmail.com) lub telefonicznie (730 248 836)
- Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
- Spilno działa od poniedziałku do soboty przy Kazimierza Wielkiego 8.