Środa Popielcowa (Popielec) w tym roku wypada 6 marca. Od Środy Popielcowej katolicy rozpoczynają czas postu, modlitwy i jałmużny. Tego dnia obowiązuje wiernych ścisły post – zarówno jakościowy, jak też ilościowy.
Podczas mszy świętych w kościołach będzie sprawowany obrzęd posypania głów popiołem. Katolicy są zobowiązani do przestrzegania ścisłego postu. Powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych obowiązuje od 14 roku życia. W Środę Popielcową osoby między 18 a 60 rokiem życia powinny ograniczać się również do jednorazowego posiłku do sytości lub dwóch dań lżejszych.
W Środę Popielcową w archikatedrze lubelskiej msze św. będą odprawiane w godz. 7, 8.30, 10 i 11.30, zaś po południu o godz. 17 i o godz. 19, której będzie przewodniczyć metropolita lubelski ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik.
W Lublinie już po raz szósty od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Palmowej w kolejne dni Wielkiego Postu będzie trwać pielgrzymka wielkopostna do kościołów stacyjnych. Jest organizowana według tradycji rzymskiej zapoczątkowanej w VI w. „Kościoły stacyjne – to 40 lubelskich kościołów, w których osoby pragnące w ten sposób pogłębiać swoje przeżywanie Wielkiego Postu, gromadzą się na pierwszej Mszy świętej, przez czterdzieści dni udając się codziennie do innego kościoła – wyjaśniają duchowni z lubelskiej Kurii Metropolitalnej.
Wielki Post w 2019 roku trwa od 6 marca do 18 kwietnia.
Modlitwa za ofiary pedofilii
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w tym roku 8 marca, Kościół katolicki modli się za ofiary pedofilii. – Dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego nieletnich jest kontynuacją poprzednich inicjatyw modlitewnych. Pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy i przestępstwa wykorzystywania seksualnego w Kościele miała miejsce w 2014 roku” – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. I przypomina: W „Stanowisku KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych” z 19 listopada 2019 roku czytamy, że „zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich naszych diecezjach.