Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2016 r.
20:55

Staszic ma 430 lat. Dyrektor I LO: reformy edukacji się nie boimy

0 8 A A
Absolwenci I LO im. Stanisław Staszica oraz nauczyciele spotkali się w sobotę w murach szkoły przy Al. Racławickich
Absolwenci I LO im. Stanisław Staszica oraz nauczyciele spotkali się w sobotę w murach szkoły przy Al. Racławickich

Spotkania absolwentów szkoły, koncert „Staszic – Lublinowi” i „Powróćmy jak za dawnych lat...” czyli potańcówka w klimacie dawnych studniówek – tak wyglądały uroczyste obchody 430-lecia I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła powstała w 1586 roku jako kolegium jezuickie. Pierwsze zajęcia odbywały się w kamienicy Tęczyńskich. Potem były kolejne lokalizacje. Szkoła miała szczęście do numeru 12. Placówka mieściła się m.in. w budynku przy ulicy Narutowicza 12, Bernardyńskiej 12 i Królewskiej 12. W 1933 r. rozpoczęły się prace nad budową nowego budynku szkoły przy ulicy Al. Racławickich. Dwa lata później zorganizowano w nim pierwszy egzamin maturalny.

Od 1989 roku na czele I LO, początkowo jako wicedyrektor, a od 2003 jako dyrektor stoi Stanisław Stoń

• Jak szkoła zmieniała się w tym czasie?

Stanisław Stoń: – Zmiany były ogromne. Kiedy tu przyszedłem mieliśmy bardzo dużo uczniów, ponad tysiąc osób. Wtedy liceum było 4-letnie. W ostatnich latach, kiedy edukacja postawiła na większą ilość zajęć w grupach nie mogliśmy utrzymać tak ogromnej rzeszy uczniów. Nie zmieściliby się w budynku. Konieczne okazało się ograniczenie ilości oddziałów. Dziś mamy 752 uczniów. Ale to nie koniec zmian. Ostatnie lata to zmiana w liceum 3-letnie, nowa matura, przeprofilowanie szkoły, nowe przedmioty rozszerzone, matura międzynarodowa.

• Czy sama młodzież też się zmieniała?

– Zauważam, że przyszli bardziej zdyscyplinowani ludzie. Wcześniej być może rekrutacja wewnętrzna sprawiała, że pojawiało się u nas wielu uczniów, którzy na to nie zasługiwali. W momencie, gdy rozpoczęła się rekrutacja centralna do naszej szkoły zaczęło trafiać więcej dzieci z okolic Lublina, które mają świetne wyniki w nauce. Widzę więc zdecydowanie wyższy poziom zarówno wiedzy uczniów, jak i ich zachowania. Oni, wiedzą po co przychodzą do szkoły. Nie po to, żeby ją skończyć, ale po to żeby być solidnie przygotowanym do studiów wyższych.

• Czy uczniowie i nauczyciele odczuwają, że pracują w najstarszej lubelskiej szkole?

– To jedyna szkoła mogąca poszczycić się taką historią i tradycją. Co więcej, nasi uczniowie bardzo często wynoszą ją już z domu, bo Staszica kończyli też ich ojcowie, dziadkowie, pradziadkowie. Wykształciliśmy wiele osób zwłaszcza wśród przedstawicieli zawodów elitarnych, takich jak prawnicy, czy lekarze. Młode pokolenie chce kontynuować rodzinne tradycje chociaż nie zawsze to się udaje.

• W tym roku świętujecie Państwo jubileusz, a w przyszłym zaczyna się reforma oświaty. Czy szkoła jest przygotowana na zmiany?

– Jestem zwolennikiem czteroletniego liceum. Od dawna marzyłem o powrocie do takiego systemu. 3-letnie liceum było tylko kursem przygotowawczym do matury. Młodzież nie miała czasu się uczyć. W pierwszej klasie się integrowali, uczyli tylko w drugiej, a w trzeciej przygotowywali się już do egzaminu. Cieszę się więc z reformy, ale wiąże się to też z pewnymi problemami. Zastanawiamy się jak poradzimy sobie w roku, w którym zdubluje się rocznik. Mamy osiem klas równoległych i być może zrobimy rekrutację do czterech klas z gimnazjum i czterech po nowej podstawówce. Nic jednak nie jest przesądzone. Nie boimy się tych zmian. Nie takie trudności pokonywaliśmy w ciągu tych 430 lat historii naszej szkoły.

Pozostałe informacje

Kadr z filmu zapisującego poczynania litewskiego kierowcy

„Główna rola” w filmie kosztowała go 1000 złotych

30-letni obywatel Litwy został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Tyle kosztowała go brawurowe wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nagrane przez innego kierowcę.

Żółte kamery poskromią piratów drogowych

Żółte kamery poskromią piratów drogowych

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości (opp) obejmą nadzorem blisko 400 km dróg ekspresowych i autostrad. To kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwsze nowe urządzenia zaczną rejestrować wykroczenia w połowie 2026 roku. W sumie będzie to 114 opp na polskich drogach nadzorowanych przez CANARD.

Magdalena Szymkiewicz zdobyła w Poznaniu 23 pkt

Polski Cukier AZS UMCS już bez Krzysztofa Szewczyka przegrał w Poznaniu

Trzęsienie ziemi w ekipie z Lublina na pewno nie pomogło koszykarkom. W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS już bez Krzysztofa Szewczyka na ławce musiał uznać wyższość rywalek z Poznania. Enea AZS Politechnika niespodziewanie pokonała akademiczki 80:71.

Nowy „szeryf” w Rykach

Nowy „szeryf” w Rykach

W Komendzie Powiatowej Policji w Rykach odbyła się zmiana warty na stanowisku komendanta. Pełnienie obowiązków na tym stanowisku powierzono nadkomisarzowi Łukaszowi Walo, dotychczasowemu I zastępcy komendanta.

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko chorobie rzekomego pomoru drobiu wprowadził wojewoda lubelski na terenie całego województwa lubelskiego. W regionie dotychczas wykryto dwa ogniska tej choroby.

Paweł Tetelewski ma swój pomysł na MKS FunFloor Lublin

Paweł Tetelewski (MKS FunFloor Lublin): Chcemy grać równo przez 60 minut

W piątkowy wieczór kibice w hali Globus po raz pierwszy na własne oczy mogli zobaczyć MKS FunFloor pod wodzą Pawła Tetelewskiego. Jakie wnioski można wyciągnąć po meczu z Energą Szczypiorno Kalisz?

"Zimne nóżki" z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego
Kuchnia

"Zimne nóżki" z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Wraca moda na kulinaria według receptur naszych bać i dziadków. Dziś przypominamy kilka przepisów z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego. Uczony z Torunia jest pasjonatem starodawnej kuchni i...pierników. Dziś kilka wybranych receptur na dobrze znane, acz zapomniane smakołyki.

Marek Marciniak w sumie rzucił w Płocku cztery bramki

Polska wygrała Turniej 4 Narodów. Występy Marka Marciniaka z Azotów Puławy

Reprezentacja Polski mężczyzn w kompletem zwycięstw wygrała Turniej 4 Narodów, który był rozgrywany w Płocku. W ekipie Biało-Czerwonych wystąpił zawodnik Azotów Puławy Marek Marciniak.

Wizualizacja bloku
Biała Podlaska

Budowa bloku komunalnego nie ruszyła. Miejska spółka wciąż czeka na przelew z BGK

Przelew z dofinansowaniem na konto Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej jeszcze nie dotarł. Dlatego miejska spółka, pomimo pierwotnych zapowiedzi, przetargu na budowę bloku z mieszkaniami komunalnymi jeszcze na ogłosiła.

Wirus HIV w zbliżeniu mikroskopowym
zdrowie

Ludzie nadal umierają na AIDS. Na tę chorobę leku jeszcze nie wynaleziono

Mamy progres w leczeniu, ale nadal nie potrafimy wytworzyć leku, który całkowicie eliminowałby HIV z zakażonego organizmu. O wirusie, o którym głośno było zwłaszcza w latach 80-tych XX wieku rozmawiamy z prof. Anną Bogucką-Kocką, kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska
Lublin

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska

Najpierw Konrad Wcisło z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, a teraz Robert Derewenda z klubu PiS. Obaj dopytują o pomysł utworzenia w centrum Lublina dodatkowego, miejskiego lodowiska. Czy ta idea ma szansę realizacji?

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Dzisiaj ok. 3:30 nad ranem na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Borownica w powiecie janowskim kierowca audi wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne. Te przebiły samochód na wylot.

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie

W sobotę w lubelskim hotelu Focus Premium poloneza zatańczyli tegoroczni maturzyści Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Lublinianie sięgnęli po 25-letniego Słoweńca Gaspera Tratnika

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty