Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ustalił już zasady rekrutacji po nowej maturze, która po raz pierwszy odbędzie się w przyszłym roku. Jej wynik będzie podstawowym elementem postępowania kwalifikacyjnego na studia. Kandydaci na najbardziej oblegane kierunki będą musieli jednak zdać egzamin na poziomie rozszerzonym.
Według nauczycielskiej „Solidarności” nowe zasady ograniczą szanse na studia młodzieży z liceów profilowanych. – Ich ukończenie nie daje konkretnego zawodu, a liczba zajęć z przedmiotów maturalnych jest mniejsza niż w liceach ogólnokształcących – mówi Dorota Adach, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność”.
Jak już pisaliśmy, uczniowie liceów profilowanych, a nawet ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach nie planują nawet zdawania matury na poziomie rozszerzonym.
– Ważne jest, by uczniowie byli świadomi, że przekazana wiedza z przedmiotów w zakresie rozszerzonym jest w liceach profilowanych, jak i technikach, znacznie mniejsza niż w liceach ogólnokształcących. W zamian za to otrzymują wiedzę ogólnozawodową – wyjaśnia Halina Cieślak, dyr. Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN.
Pierwszy rocznik zreformowanych liceów najwyraźniej nie był tego świadom. Tymczasem bezpłatne uczelnie państwowe będą wymagały od kandydatów na prestiżowe kierunki matury na poziomie rozszerzonym.