Nowy ośrodek szkolenia sędziów i prokuratorów w pałacu Morskich będzie później, niż planowano. Sędziowie muszą znaleźć nowego wykonawcę prac remontowych.
Początkowo centrum szkoleniowe miało ruszyć w kwietniu. Później, jako realny termin podawano początek przyszłego roku. Zwycięzca aktualnego przetargu będzie miał 10 miesięcy na dokończenie prac. To oznacza, że ośrodek powinien rozpocząć działalność latem 2014 roku.
– Rozwiązaliśmy umowę z dotychczasowym wykonawcą – mówi Postulski. – Firma oświadczyła, że jest w złej sytuacji finansowej i nie będzie w stanie kontynuować prac. Program naprawczy, który wspólnie wdrożyliśmy, zakończył się niepowodzeniem.
Wykonawca co miesiąc otrzymywał pieniądze za wykonane prace. Mimo to, nie stać go było na zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników i zakup materiałów budowlanych. W tej sytuacji obie strony musiały się rozstać.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma siedziby w Krakowie i Lublinie. W stolicy Małopolski urzęduje dyrekcja. Placówka w Lublinie odpowiada głównie za podnoszenie kwalifikacji sędziów i prokuratorów. Szkoła jest gospodarzem pałacu Morskich przy Krakowskim Przedmieściu 62. Zabytkowy gmach podarował jej Ratusz. Ma tu powstać nowoczesne centrum szkoleniowe. Władze województwa zdecydowały się dofinansować projekt kwotą 15 mln zł z funduszy europejskich. Całość prac pochłonie ok. 20 mln zł.
– Marszałek wie o opóźnieniach. Podpisaliśmy aneks do umowy, więc finansowanie projektu nie jest zagrożone – zapewnia Postulski.
Mimo kłopotów z wykonawcą, większość prac w pałacu Morskich udało się już wykonać. Pozostało głównie wykończenie wnętrz i elewacji oraz przebudowa głównej auli. Powstanie ona w miejscu, gdzie przed laty była sala operacyjna banku Pekao SA. Na tyłach pałacu, zamiast starej przybudówki, wzniesiono nowy trzykondygnacyjny budynek. Znajdzie się tam sala komputerowa, biblioteka i sale szkoleniowe.