Wrześniowe weekendy będą okazją do eksploracji Starego Kontynentu. Pałeczkę w organizacji regionalnych wydarzeń przejmie w tym roku Muzeum Narodowe w Lublinie.
Europejskie Dni Dziedzictwa przez dwa wrześniowe weekendy zgromadzą głodnych kulturowo wrażeń mieszkańców Starego Kontynentu. W 50 krajach turyści będą mogli za darmo zwiedzić najciekawsze zabytki i skorzystać z zaproponowanego programu. Na uczestników czekają m.in. warsztaty, rajdy, koncerty i pokazy.
- Przed nami największe święto dziedzictwa kulturowego w Polsce i w Europie. Tegoroczne hasło to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszej drogi Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki – mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W ubiegłym roku w ramach EDD odbyło się ponad 1500 wydarzeń, za które odpowiadało 500 organizatorów. W przygotowanie imprezy w regionie włączają się lokalne instytucje, biblioteki, ośrodki kultury. Pałeczkę głównego organizatora przejmie w tym roku Muzeum Narodowe w Lublinie.
- Jednym z wydarzeń, które chcemy zaproponować, jest Weekend z Archeologią – mówi Marta Cyran, kierowniczka Sekcji Archeologii Muzeum Narodowego. - Przez trzy ostatnie sezony, w jeden z letnich weekendów, zapraszaliśmy mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy w rekonstrukcje historyczne. Wraz z odtwórcami pokazywaliśmy, jak wyglądał Lublin w średniowieczu i w czasach renesansu. W tym roku wpisujemy się w hasło EDD. Chcemy je zobrazować poprzez odtwórstwo historyczne, pokazanie dawnych rzemiosł, czy np. opowieści o szlakach handlowych w naszym mieście – dodaje Marta Cyran.
Zwiedzać będzie można również palcem po mapie, tylko trochę bardziej współczesnej. Jak przekonują organizatorzy - W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów.
Europejskie Dni Dziedzictwa zaplanowane są w tym roku na drugi i trzeci weekend września. Pomysłodawcy zachęcają do współorganizacji oraz uczestnictwa w tym wydarzeniu. Więcej informacji dostępnych jest na stronie edd.nid.pl