Badaczki z Lublina, które stworzyły tzw. sztuczną kość, zostały nagrodzone na targach w Brukseli. W sumie na zakończonej w sobotę międzynarodowej wystawie wynalazków „Innova 2013” Polacy zdobyli główną nagrodę i 23 medale, w tym 19 złotych.
Złotymi medalami wyróżniono m.in. nowatorską metodę wytwarzania wędlin z mniejszą ilością alergenów i nowy typ leków przeciwbólowych dla osób cierpiących na chroniczny ból nowotworowy. Uznanie jury zyskały też plastry na trudno gojące się rany i tzw. sztuczna kość, która może być stosowana w chirurgii urazowej i stomatologii. Biomateriał został opracowany i opatentowany w Katedrze i Zakładzie Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wśród wyróżnionych w Brukseli byli również młodzi naukowcy. Wśród nich znaleźli się m.in. uczniowie z Jastrzębia Zdroju za wynalezienie latarki dla niewidomych. Doceniono też ucznia z Połańca, który opracował specjalny zegarek pozwalający odnaleźć osoby cierpiące na zanik pamięci.
Na światowych targach w Brukseli wystawcy z kilkunastu krajów pokazali 230 wynalazków z różnych dziedzin – chemii, medycyny, biologii, elektroniki i informatyki. Polacy zaprezentowali 93 innowacyjnych rozwiązań.