We wtorek literatura, w środę koncerty, a w weekend spektakle i zajęcia dla dzieci. Część imprez będzie filmowała TVP Kultura. Wielkie otwarcie już w marcu.
– Dotrzymamy wszystkich terminów. Na przełomie listopada i grudnia zakończymy wszystkie prace budowlane – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Na dzisiejszej konferencji prasowej pokazał zdjęcia wnętrza obiektu.
– Nie chcemy pokazywać bałaganu. Zapraszamy, ale dopiero jak remont się skończy – tłumaczyła dziennikarzom Karolina Rozwód, dyrektor teatru.
Swoimi pomysłami na Teatr Stary podzielili się powołani przez dyrektor kuratorzy spoza Lublina. Każdy z nich będzie zajmował się inną dziedziną sztuki. Wojciech Majcherek, krytyk i kierownik jednej z redakcji TVP Kultura, odpowiada za repertuar teatralny.
– Nie mam swoich faworytów, ani skłonności do tego, by lansować pewne tendencje. Dla mnie ważne jest to, by były to spektakle różnorodne – mówi Majcherek. – Oczywiście nie ma teatru bez gwiazd, więc one też się pojawią – dodaje.
Na lubelskiej scenie zobaczymy więc takie nazwiska jak Cielecka, Peszek, Karolak, Adamczyk. I tak głośne sztuki jak "Dzienniki” Gombrowicza warszawskiego Teatru Imka, "Żywoty świętych osiedlowych” wrocławskiego Teatru Ad Spectatores, czy monodramy Bronisława Wrocławskiego z łódzkiego Teatru im. S. Jaracza.
Nie mniej interesująco zapowiadają się wtorki. Tu nad programem czuwa Krzysztof Varga, pisarz i felietonista, laureat Nagrody Nike.
Spektakle w 2012 r. w Teatrze Starym:
Żywoty Świętych Osiedlowych
Wierszalin. Reportaż o końcu świata
A ja Hanna
Siekiera! Tance polskie w tonacji punk!
"Dzienniki” Gombrowicza
monodramy Bronisława Wrocławskiego
Raz w miesiącu swoje spektakle będą wystawiać tu lubelskie teatry (Teatr Centralny).
– Nie chcę tu typowych spotkań autorskich, gdzie przyjeżdża pisarz do Lublina i opowiada o swojej nowej książce. Raczej dyskusje co najmniej dwóch osób, z których widz będzie mógł wyciągnąć swoje własne wnioski – tłumaczy Varga.
Tematyka? Różnorodna. Będzie o scenariuszu (lub jego braku) w polskim filmie, o roli dramatopisarza w teatrze, o tym co dziś czytają dzieci, czy o fenomenie współczesnego kryminału. Niektóre z tych spotkań mają być rejestrowane i pokazane na antenie TVP Kultura. To zasługa Anny Drozd, kuratorki programu muzycznego lubelskiego teatru i z-cy dyr. TVP Kultura.
Drozd z kolei stawia na klasyków jazzu (Miśkiewicz, Pawlik) i muzyków, którzy dopiero zaczynają karierę.
– W telewizji często jako pierwsi mamy informacje o tym, że np. wychodzi nowa świetna płyta. Na lubelskiej scenie młodzi twórcy mogliby się pokazać szerszej publiczności – mówi Drozd.
Rada Artystyczno-Programowa Teatru Starego
o. Tomasz Dostani, dominikanin, publicysta
Joanna Hołda, pracownik naukowy UMCS
Artur Kawa, prezes spółki Emperia Holding SA
Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL
Krzysztof Torończyk, dyr. Teatru Osterwy w Lublinie
Na antenie ogólnopolskiej telewizji zobaczymy też retransmisję z uroczystej gali otwarcia lubelskiego teatru. Teatr ruszy pełna para w połowie marca.
– Na początek przygotowujemy miesięczny cykl imprez. Tak by z teatrem zapoznało jak najwięcej mieszkańców Lublina – dodaje Rozwód.
Teatr chce jeszcze kupić projektor cyfrowy. Jeśli w budżecie miasta znajda się na to środki (200 tys. zł) to w niedzielne i poniedziałkowe wieczory XIX wieczny budynek przy ul. Jezuickiej zamieni się w kino