Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2025 r.
8:10

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

40 lat temu rzeczywistość wyglądała inaczej. Nie było Internetu ani światłowodów, a informacje z kraju i świata docierały do nas znacznie wolniej. Często nawet nie wiedzieliśmy, co dzieje się w sąsiednich miejscowościach. Wszystko zmieniło się 12 stycznia 1985 roku, gdy na antenie zadebiutowała „Panorama Lubelska” – pierwszy program informacyjny, który stał się oknem na świat dla mieszkańców regionu. Był to czas, gdy kamery były ogromne i nieporęczne, a montażyści pracowali na taśmach wymagających niezwykłej precyzji.

Przez lata wiele się zmieniło – lubelski oddział rozwijał się dynamicznie i dziś może szczycić się wysoką oglądalnością oraz zaufaniem widzów.

Rzetelnie i blisko ludzi

– Jesteśmy największą telewizją informacyjną relacjonującą wydarzenia z całego województwa. Profesor Bartoszewski powiedział kiedyś: „Bądźcie przyzwoitymi ludźmi”. To motto mi przyświeca. Chcę tworzyć telewizję rzetelną i obiektywną – mówi Piotr Adamczuk, dyrektor TVP Lublin.

Dziś TVP Lublin to nie tylko klasyczne studio telewizyjne, ale nowoczesne centrum medialne, które stale się rozwija. Niedawno otwarto trzy nowe studia, wdrożono zaawansowane systemy transmisji na żywo, a integracja z mediami społecznościowymi pozwala na dynamiczne reagowanie na potrzeby widzów.TVP Lublin to okno na Lubelszczyznę dla całej Polski i świata.

Materiały przygotowywane przez zespół są wykorzystywane w ogólnopolskich programach, takich jak „Teleexpress” „19.30” czy „Panorama”. Newsy z Lubelszczyzny trafiają także do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, skąd dalej wysyłane są w świat. „Panoramę Lubelską” można oglądać cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz dwa razy w weekendy. Stacja jako jedyny regionalny oddział TVP w Polsce oferuje także popołudniowy program „Miłego Popołudnia”.

– Zaczynamy o godzinie 16 i jesteśmy z widzami do 18. Zapraszamy mieszkańców regionu, by pokazywali swoje talenty i pasje. Nasze nowe studio kuchenne gości restauratorów, cukierników i koła gospodyń wiejskich. Dzięki temu promujemy ich nie tylko w województwie, ale i w całym kraju, a nawet za granicą – dodaje Adamczuk.

40 lat i jeden dzień

Okrągły jubileusz to doskonała okazja do świętowania. A wiadomo, że celebrowanie urodzin jest lepsze jak uczestniczą w tym wszyscy. Lubelski oddział TVP zaprasza do wspólnego świętowania i wspominania. W poniedziałek, 13 stycznia, a więc 40 lat i jeden dzień od pierwszej emisji Panoramy, od godziny 15:30 widzowie będą mogli odbyć podróż w czasie. Na antenie TVP Lublin pojawi się specjalny, jubileuszowy program.

– Przez cztery godziny będziemy nadawać z czterech studiów, łącząc się między nimi. Odbędą się rozmowy z osobami, które tworzyły lubelski oddział TVP. ​Wyemitujemy pierwszy odcinek „Panoramy Lubelskiej” oraz inne materiały archiwalne, w tym zakulisowe ciekawostki. Pokażemy, jak wyglądały początki pracy w telewizji – zachęca Adamczuk.

W programie znajdą się rozmowy z pierwszymi pracownikami TVP, którzy tworzyli i budowali oddział, wyemitowane zostaną materiały archiwalne wyciągnięte z przepastnych magazynów. Nie tylko newsy, ale też wpadki, smaczki, różnego rodzaju przypominajki, jak to kiedyś się budowało telewizję, jak się ją tworzyło oraz jak wyglądał pierwszy wóz satelitarny stacji.

Lista zaproszonych gości jest imponująca. Znaleźli się na niej m.in. dyrektorzy regionalnych ośrodków TVP, prezes TVP, dziennikarze, władze miejskie, samorządowe oraz artyści. Na scenie wystąpią m.in. Budka Suflera, która swoje pierwsze teledyski nagrywała w studiach TVP, Lubelska Federacja Bardów, Łukasz Jemioła, Zespół VOX i Magdalena Dobrzańska. – Znajdzie się coś zarówno dla ucha, jak i oka, więc każdy będzie zadowolony – podkreśla Adamczuk.

Jeśli po obejrzeniu będziemy czuć niedosyt, każdy może przyjść do lubelskiego oddziału TVP i wybrać się w małą podróż w czasie, gdzie wystawione zostały pierwsze kamery oraz wóz transmisyjny jakich używali dziennikarze lata temu.

Kolejne 40 lat

Lubelski oddział Telewizji Polskiej nie staje w miejscu, tylko chce iść dalej i rozwijać się. Planów jest dużo, a wśród nich nowe produkcje, nie tylko informacyjne, ale także lifestylowe czy dokumentalne. A to wszystko po to by promować Lubelszczyznę i województwo lubelskie. Dodatkowo oddział zamierza rozwijać współpracę z TVP Historia oraz TVP Wilno, tworząc produkcje o charakterze edukacyjnym i historycznym.

Ale zmiany są już widoczne gołym okiem. TVP Lublin aktywnie włącza się w tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu finału, czyli 26 stycznia będziemy mogli oglądać relacje z lubelskich sztabów, ale już teraz możemy wziąć udział w aukcjach charytatywnych. Wśród rzeczy do wylicytowania znalazł się dzień z dyrektorem lubelskiego oddziału TVP Piotrem Adamczukiem, współprowadzenie programu „Miłego Popołudnia”, czy gadżety związane z lubelskim oddziałem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty