Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2018 r.
20:41

Ten obraz przedstawiający Lublin jest wyjątkowy. Studenci UMCS namalowali jego kopię

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Obraz był jeden, a teraz są dwa. Studenci UMCS skopiowali jedną z najsłynniejszych panoram malarskich Lublina: „Wjazd generała Zajączka do Lublina w 1826 r.” autorstwa Philipa Dombecka. Wykonana przez nich kopia ma trafić na stałe do muzeum na Zamku. Oryginał powrócił do gabinetu prezydenta miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

XIX-wieczny obraz jest wyjątkowy z dwóch powodów. Pierwszym jest taki, że malarza nieco poniosła fantazja. Przedstawione przez niego wydarzenie… wcale nie miało miejsca, bo generał Zajączek, namiestnik Królestwa Polskiego jednak nie przyjechał do Lublina. Śmiało możemy się za to chwalić tym, jak dokładnie artysta namalował budynki, oznaczył je numerami i opisał w rogu obrazu. Od wtorku dumni mogą być też studenci, którzy zmierzyli się ze wszystkimi detalami i stworzyli wierną kopię obrazu.

Oryginał przez wiele lat wisiał w gabinecie prezydenta miasta. W zeszłym roku został wypożyczony przez Muzeum Lubelskie na potrzeby specjalnej wystawy, która pokazywała, jak malarze w ciągu stuleci przedstawiali Lublin na obrazach. – Nie mogło na tej wystawie zabraknąć właśnie tego obrazu – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego. – Tak bardzo się przywiązaliśmy do tego obrazu, tak nam się spodobał i świetnie komponował się w salach Zamku, że moja zastępczyni wpadła na pomysł, żebyśmy doprowadzili do powstania kopii.

Namalowanie „drugiego Zajączka” powierzono studentom Wydziału Artystycznego UMCS. – Bez żadnego wahania przystąpiłam do tej współpracy – przyznaje Anna Barańska, prodziekan wydziału. – Nie był to łatwy obraz do skopiowania. Przede wszystkim ze względu na duży format, jak na takie realizacje studenckie, a po drugie niezwykły szczegół, niemalże fotograficzne odwzorowanie panoramy.

Wszystko zaczęło się od przygotowań w pracowni. Potem studenci pojechali malować do Zamku. – Praca powstawała na oczach osób zwiedzających muzeum, co było dodatkową atrakcją. Postawiliśmy na sztaludze jeden i drugi obraz, zwiedzający przez cały sezon mogli się przyglądać, jak studenci malują – dodaje szefowa Zamku. – Siedzieli na niedużych stołeczkach, po kilka osób przy obrazie i pracowali bardzo intensywnie pędzelkami. Zwiedzający z konsternacją patrzyli przez ramię, jak to jest możliwe, że tyle osób naraz pracuje przy jednym obrazie.

– Nie było tak, że ktoś malował chmurki, ktoś kamieniczki, tylko ta praca gdzieś się zatarła – wyjaśnia pani dziekan. – Były osoby odpowiedzialne za pewne elementy, później ten podział się zatarł i różne elementy były malowane przez różne osoby.

We wtorek pokazano efekty żmudnej pracy.

Na pierwszy rzut oka dostrzegalna jest tylko jedna różnica. – Ten obraz jest nieco jaśniejszy od oryginału – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. I rzeczywiście, kopia jest bardziej świetlista.

– Chcieliśmy, żeby więcej szczegółów było widocznych – wyjaśnia Jolanta Żuk-Orysiak, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego. Ale zastrzega, że pewne znaczenie dla postrzegania obrazu ma także… kolor ramy, bo oryginał jest ma ciemną oprawę, a kopia jasną. – Ciemna rama sprawia, że wydaje nam się, że obraz jest ciemniejszy.

Oryginał wrócił we wtorek na swoje stałe miejsce w gabinecie prezydenta Lublina. Kopia trafi na Zamek, gdzie będzie można ją oglądać po zakończeniu dużego remontu muzeum, który ma potrwać dwa lata.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Pozostałe informacje

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

stosowanie nitów

Zastosowanie nitów (stalowych, aluminiowych, miedzianych)

Nitowanie to sposób trwałego łączenia materiałów za pomocą nitów. W zależności od łączonych elementów konstrukcyjnych muszą one być odpowiednio dobrane, tak by spełniały swoją rolę. Proces ten stosowany jest do łączenia kształtowników stalowych, dźwigarów czy części maszyn i przedmiotów, ale także innych elementów stalowych. Świetnie sprawdza się również w przypadku skóry, drewna, jak również tworzyw sztucznych.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty