W środę podczas Targów Wydawców Katolickich w KUL miała miejsce przedpremierowa odsłona Bibli Maxima – inspirowanej księgami z czasów Bolesława Chrobrego
Publikacja Domu Emisyjnego Manuscriptum ukazała się z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Biblia Maxima, w oryginalnym tłumaczeniu Jakuba Wujka, jest jednocześnie pionierskim naukowym opracowaniem Nowego Testamentu, zawierającym kanony Euzebiusza – wyjaśnia Dorota Wielgopolan z Domu Emisyjnyego Manuscriotum. – Jak w wiekach średnich tak i dziś kanony Euzebiusza ułatwiają „nawigację” po Ewangeliach. I dodaje: Biblię Maxima rozpoczyna seria kunsztownych miniatur przedstawiających kanony Euzebiusza. W średniowieczu nie istniał podział Pisma Świętego na rozdziały i wersety. Zamiast tego tekst Ewangelii był podzielony na ponumerowane rosnąco fragmenty – perykopy. Kanony Euzebiusza to zestawienie tych perykop z różnych Ewangelii w odpowiadających sobie kolumnach. Dzięki temu łatwo odnaleźć podobne fragmenty, czy opisy tych samych wydarzeń u różnych Ewangelistów. Jak dotąd w Polsce tylko Biblia Królów, będąca mniejszym formatem Biblii Maxima, wydana również przez DEM ,w październiku tego roku została w ten sposób oznakowana.
Bibilia Maxima o wymiarach 50 na 30 cm waży 10 kg. Składa się z ponad 150 kart pergamenaty, materiału imitującego fakturą i wyglądem pergamin. Oprawa Pisma Świętego została uszlachetniona 24 karatowym złotem i kamieniami jubilerskimi.
Targi Wydawców Katolickich można zwiedzać jeszcze w czwartek (holu Collegium Jana Pawła II na parterze) w godz. 9-18.