Pierwsi widzowie pojawią się przy ul. Jezuickiej w Lublinie w marcu przyszłego roku. Na razie w zabytkowym gmachu na Starym Mieście pracują ekipy budowlane. Remont trwa od stycznia ubiegłego roku.
Prace w teatrze przebiegają bez opóźnień. Ekipy remontowe malują elewację. Wewnątrz trwają ostatnie prace budowlane.
Miasto kompletuje wyposażenie. Ogłoszono już przetargi m.in. na zakup, instrumentów muzycznych, systemu do transmisji spektakli i tłumaczeń symultanicznych. Pierwsi widzowie w Teatrze Starym mają się pojawić w marcu przyszłego roku. W planach są nie tylko spektakle, ale również koncerty i spotkania z artystami.
Po swoim krakowskim imienniku, lubelski Teatr Stary jest najstarszym tego typu obiektem w kraju. Powstał w 1822 roku. Na początku mieścił scenę dramatyczną i operową. W XX wieku przy ul. Jezuickiej działało kino. Ostatni seans przy ul. Jezuickiej odbył się w 1981r. Od tamtego czasu zabytek popadał w ruinę.
Odbudowa XIX- wiecznego budynku pochłonie ok. 20 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na listopad. Dlatego od blisko dwóch miesięcy Ratusz ogłasza przetargi na zakup sprzętu niezbędnego do działania nowej placówki. Na liście zakupów są m.in. elementy scenografii, wyposażenie dla orkiestry, instrumenty, sprzęt transmisyjny i samochód do przewozu dekoracji. Wszystko ma być skompletowane do listopada. Wtedy też poznamy wstępny program Teatru Starego.
Ostatni sukces na placu budowy – udało się zlikwidować dzikie wysypisko, sąsiadujące Teatrem Starym. Do odnawianego zabytku przylegają jeszcze resztki dawnych zabudowań. Na razie nie można ich rozebrać, bo nie wiadomo, do kogo należą. Sprawa powinna się wyjaśnić za kilka tygodni.
– Odnowiony Teatr Stary ma być kulturalną wizytówką miasta. Trzeba więc zadbać o jego otoczenie – przekonywała w lipcu Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.
Z teatrem sąsiadowały sterty śmieci, gruzu oraz resztki dawnej zabudowy. Konserwator zwróciła się więc do miasta i nadzoru budowlanego z prośbą o interwencję.
– W środę przeprowadziliśmy ostatnią kontrolę, teren został posprzątany – mówi Robert Gogola, rzecznik lubelskiej straży miejskiej. – Właściciel terenu sam sprowadził ludzi, którzy wywieźli śmieci.
Zaniedbana działka leży na tyłach odnawianego teatru. Sąsiaduje z Muzeum Czechowicza i podwórkiem przy Rynku 11. To idealne miejsce np. na kino letnie czy kawiarniany ogródek. Mimo uprzątniętych śmieci, wciąż straszą tam resztki dawnych zabudowań. Fragmenty murów przylegają do teatru, co zdaniem konserwatora uniemożliwia właściwe przeprowadzenie remontu. Na razie nie ma jednak mowy o rozbiórce. Nie wiadomo, bowiem do kogo należy działka.