Masz kłopoty ze zdrowiem? Obawiasz się najgorszego? Przyjdź i skorzystaj z pomocy. Dzisiaj Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej przy ul. Jaczewskiego 7 otwiera drzwi.
A więc powinni oni mieć pewną wiedzę o nowotworach, m.in. taką, że niektóre dają objawy bardzo późno. W gruncie rzeczy od naszej własnej obserwacji zależy, czy wcześniej podejmiemy leczenie. Chcemy wpływać
na psychikę pacjentów w ten sposób, żeby nie bali się,
nie sądzili, że choroba nowotworowa to wyrok. Powinni z nami współpracować w jej zwalczaniu i wiedzieć,
że raka się leczy.
– Zauważyłam, że pojawiło się niepokojące znamię
na piersi i postanowiłam
jak najszybciej zgłosić się
do lekarza – mówi Kalina G. z Lublina. – Ostatnio
dużo mówi się o tym,
że choroby nowotworowe wcześnie wykryte są wyleczalne. Jeśliby okazało się, że diagnoza jest niepomyślna, mam większe szanse na to, żeby wrócić
do zdrowia.
Pani Kalina trafiła do lubelskiego Centrum Onkologii. Bez skierowania.
I – jak sama powiedziała – została przyjęta w ciągu jednego dnia.
W sobotę od godziny 8.30 mogą się zgłaszać ci wszyscy, którzy chcieliby się przebadać, albo dowiedzieć czegoś o chorobie nowotworowej. Bo garść podstawowych wiadomości o niej pozwala na zauważenie u siebie objawów, które powinny skłonić do wizyty u onkologa.
– Będzie przyjmował urolog, ginekolog, chirurg onkolog – wyjaśnia doktor D. Surdyka. – Wszyscy, którzy mają obawy, wątpliwości i chcą je wyjaśnić, mogą się do nas zgłaszać. Nie będziemy wykonywać badań mammograficznych, ale w razie stwierdzenia takiej potrzeby, wypiszemy skierowanie. Będziemy wykonywać biopsję, cytologię. Specjalista będzie też badał zmiany skórne.