Lubelski Uniwersytet Medyczny chce zbudować nowy Ośrodek Medycy Doświadczalnej. Będą w nim prowadzone badania na zwierzętach – ale przy zachowaniu najwyższych, światowych standardów.
Przetarg będzie prowadzony niezależnie od tego. – Jeżeli chcemy publikować wyniki naszych badań – badań, które mogą być wykorzystywane w przemyśle – musimy spełnić najwyższe standardy – podkreśla kanclerz.
– Mamy laboratoria, gdzie są prowadzone badania na zwierzętach, które już kilka lat temu dostosowywaliśmy do ówczesnych norm – dodaje. – Ale mamy też świadomość, że już niedługo te standardy będą niewystarczające. Stąd konieczność budowy nowego ośrodka.
Ten ma powstać z tyłu szpitala przy ul. Jaczewskiego. Będzie parterowy, bo… wyższy być nie może. – To teren nalotu helikopterów lecących do Dziecięcego Szpitala Klinicznego – wyjaśnia Abramek.
Ośrodek Medycy Doświadczalnej będzie w całości przeznaczony do prowadzenia prac hodowlano-eksperymentalnych na zwierzętach (głównie myszach, szczurach i królikach). Będzie się składał z trzech stref, w tym najważniejszej – laboratoryjnej. Ta będzie podzielona na trzy części: hodowlaną, eksperymentalną i przeznaczoną na kwarantannę (dla zwierząt sprowadzanych z zewnątrz).
Część hodowlana będzie miała co najmniej 10 pomieszczeń dla zwierząt, sale laboratoryjne, pomieszczenie sterylizatorów oraz magazyn m.in. na pasze. Personel obsługujący tę część będzie musiał każdorazowo, przechodząc przez tzw. śluzę wejściową, korzystać z natrysków, wymieniać odzież na wyjałowioną, a także stosować ochronne obuwie, rękawice i czapki. Również przez śluzy będzie trafiało jedzenie dla zwierząt, a w drugą stronę – brudna ściółka z boksów zwierząt.
Część eksperymentalna będzie przeznaczona dla pracowników naukowych prowadzących badania na zwierzętach. Będzie w niej co najmniej 10 pokoi laboratoryjnych z oddzielnymi pomieszczeniami dla badanych zwierząt, 2 sale operacyjne i pomieszczenia techniczne.
Z kompleksu będzie korzystało od 16 do 24 pracowników naukowych, którym będzie pomagała 16-osobowa obsługa laboratorium. Cały obiekt będzie chroniony barierą sanitarno-higieniczną, m.in. w postaci wspomnianych śluz, specjalnych okienek podawczych i dezynfektorów. Wszystko po to, żeby spełnić najwyższe standardy.
Obiekt ma być gotowy najpóźniej na październik 2014 r.