Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2012 r.
13:33
Edytuj ten wpis

W pracy kradniemy na potęgę. Zaczyna się od małych rzeczy

Co druga osoba przyznaje się, że kradnie w pracy. 78 proc. firm ucierpiało w tym roku z powodu nieuczciwych zachowań swoich pracowników. Co trzeci sprawca wpada… przypadkiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zaczyna się od małych rzeczy – kradzież długopisów, notesów, oszukiwanie na paliwie – tłumaczy Mieszko Maj, psycholog biznesu. – Najczęściej złodziej usprawiedliwiając swój czyn myśli "pracodawca i tak na tym nie ucierpi” albo "każdy na moim miejscu skorzystałby z okazji” .

– To jest wstydliwa sprawa dla pracodawcy. Niechętnie przyznają, dlaczego mamy zamontować ukryte kamery. Nieliczni mówią: Muszę złapać dwóch magazynierów. Ale im większa firma, taka na 20–30 osób tym większy problem z kradzieżami. Pracowaliśmy na zlecenie zakładu pracy, który tracił 10–20 tysięcy miesięcznie. Łatwo obliczyć, kiedy monitoring się zwróci. Najczęściej to są braki w materiałach, opóźnienia w produkcji z tego powodu, kradzieże w marketach – mówi Andrzej Bąk, właściciel Abaks-Systemu, lubelskiej firmy zajmującej się systemami zabezpieczeń. – Czasami montaż kamery wystarczy by kradzieże się skończyły. Najczęściej giną niewielkie, wartościowe rzeczy, ale to nie problem pracownika jubilera, tylko półki z papierosami – dodaje.

W anonimowych badaniach połowa ankietowanych pracowników przyznaje, że przywłaszcza sobie mienie firmy, w której pracuje.

– Najczęściej kradną pracownicy w wieku 26–40 lat. To 60 proc. wszystkich sprzeniewierzeń. W 90 proc. to mężczyźni, którzy pracują w firmie 4–10 lat i są to w większości szeregowi pracownicy. Co ciekawe z roku na rok jest więcej nieuczciwych informatyków a mniej zaopatrzeniowców i handlowców – zauważają Katarzyna Kowalczyk i Bartosz Pikuła z Euler Hermes, którzy badali zjawisko anomii pracowniczej.

– To jest droższa usługa niż udowodnienie małżeńskiej zdrady i zależy od skali szkody jaką ponosi pracodawca – mówi lubelski detektyw Krzysztof Szaruga, który przyznaje, że co 10 zlecenie dotyczy kradzieży w firmach. – Audyt nie złapie sprytnej księgowej, która kradnie pieniądze ale w dokumentach wszystko się zgadza, ani zaopatrzeniowca, który zawyża ceny produktów, bo dogadał się z dostawcą i dzieli się z nim nadwyżką. Jestem na rynku 10 lat i zleceń uszczelnienia procedur jest coraz więcej. Od fałszywych przelewów po farby czy meble, które znikają z magazynów – dodaje Szaruga.

Najczęstsze rodzaje nadużyć

Przywłaszczenia (36 proc.) (Sprawca postępuje z rzeczą jakby był jej właścicielem)
Kradzieże (28 proc.).
Oszustwa (16 proc.)
Oszustwa komputerowe (4 proc.)
Fałszerstwa (2 proc.).
Korzystania z komputera służbowego, telefonu czy samochodu do celów prywatnych (30 proc.)
Nadużycia przy rozliczeniu wydatków służbowych (27 proc.)
(w ankiecie Euler Hermes można było podać więcej niż jedną odpowiedź)

Co robi firmowy złodziej

Kradnie produkty, półprodukty, surowce
Pozoruje pracę
Używa samochodu służbowego i telefonu służbowego do celów prywatnych
Wcześniej wychodzi z pracy bez wiedzy i zgody pracodawcy
Załatwia prywatne sprawy podczas godzin pracy
Wynosi do domu drobny sprzęt i spisuje go na straty w czasie remanentu
Używa kart rabatowych klientów i tak kradnie pieniądze
Poświadcza nieprawdę w raportach
Śpi w pracy.

Pracownicy handlu detalicznego potrafią w rok okraść swoich pracodawców na ponad 1,7 mld złotych. Co trzecia kradzież w handlu to kradzież "wewnętrzna” (deklarowane straty finansowe przedsiębiorców za 2011 rok).

Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy z tego powodu 3. miejsce w Europie! Bardziej kradną jedynie pracownicy w Rosji i na Słowacji. Najuczciwsi są Austriacy.
(dane z Euler Hermes, Pracodawcy RP, CBM Indicator 2012 i globalretailtheftbarometer.com.)

Fakty i mity

"Płacąc więcej pracownikom, zapobiegnę okradaniu” – założenie jest błędne, ponieważ anomia nie zależy od wysokości pensji.

"Wyrzucę kilkoro dla przykładu, to nikt nie będzie więcej kradł” – założenie jest błędne, ponieważ przez pewien czas proceder będzie się odbywać na mniejszą skalę – strach przed przyłapaniem nie trwa bowiem długo i powróci w końcu do punktu wyjścia.

"Ludzie są z gruntu źli” – takie rozważania zostawmy filozofom, nie wynika z nich nic praktycznego.

"Wprowadzenie kontroli zmniejszy proceder” – doświadczenie uczy, że pewna kontrola jest niezbędna, bo zapobiega powstaniu poczucia bezkarności u kradnących. Natomiast im większa kontrola, tym także wyższe koszty, a anomia nie maleje (każdy system można obejść).

"Wymienię wszystkich pracowników na nowych, nieskażonych okradaniem” – okradanie pracodawcy w Polsce ma długie tradycje (głównie za sprawą PRL i chęci do oszukiwania poprzednich władz) i jest powszechnie dziedziczone społecznie, niesione kulturą organizacyjną przedsiębiorstw.

Co robić, aby pracownicy nie okradali firmy?

Doprowadź do tego, że praca nabierze dla pracowników znaczenia moralnego, zostanie powiązana z ich poczuciem własnej godności, z cenionymi przez nich osobiście wartościami.

Daj dobry przykład – bądź transparentny.

Nie moralizuj – ludzie wiedzą, co jest dobre, a co złe.

Wprowadź jasne zasady rekrutacji i selekcji.

Zapoznaj każdego nowego pracownika z wartościami firmy, powiąż je z jego czynnościami w pracy.

Wprowadź i określ opis stanowisk oraz zakres obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy.

Wprowadź nagrody symboliczne.

Wprowadź jasne zasady w organizacji co do kary i kontroli (w innym przypadku dochodzi do syndromu bezkarności), pamiętając przy tym, żeby utrzymać zdrową równowagę pomiędzy kontrolą a zaufaniem.

Ogranicz możliwości stawiania ludzi w sytuacji pokusy (szczególnie w grupie!).

Wprowadź rutynowe, powszechne audyty wewnętrzne (jako element zdrowej kontroli).

Badanie

Zostało przeprowadzone przez Euler Hermes wśród członków organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Osoby, które wzięły udział w badaniu to prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych, kadra kierownicza oraz właściciele przedsiębiorstw. Największą liczbę przebadanych przedsiębiorstw pod względem liczby zatrudnionych pracowników stanowiły przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników i duże (powyżej 250 pracowników).

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty