Były zadania z rozumienia tekstu, część leksykalno-gramatyczna, ale też pytania dotyczące cywilizacji i kultury Włoch. Wszystko w języku włoskim. Licealiści z Lubelskiego oraz Rzeszowa walczyli o indeksy na filologię romańską KUL.
Regionalny Konkurs Języka Włoskiego już po raz drugi zorganizował Instytutu Filologii Romańskiej KUL. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 20 osób, ale nie wszyscy dotarli na finał.
Zadania pisało w sumie 18 licealistów z Lublina, Zamościa, Chełma, Janowa Lubelskiego i Rzeszowa. – Zadania, które rozwiązują licealiści są na poziomie matury rozszerzonej z języka włoskiego – wyjaśnia dr Anna Kucharska, koordynator Regionalnego Konkursu Języka Włoskiego.
Konkurs otwiera drzwi na KUL. Nagrodą są bowiem indeksy na filologię romańską dla trzech osób. – Z języka włoskiego, w przeciwieństwie do np. języka angielskiego czy francuskiego, nie ma ani konkursów kuratoryjnych, ani olimpiad na poziomie liceum – zauważa dr Kucharska. – Choć zarówno egzamin gimnazjalny, jak też maturę z języka włoskiego można zdawać.
Absolwenci, a nawet studenci filologii romańskiej KUL, nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. – Od 2 lat organizujemy Dzień Kariery Romanisty – dodaje dr Kucharska. – Zapraszamy przedsiębiorców, którzy są zainteresowani zatrudnieniem romanistów. Do Lublina przyjeżdżają firmy z Katowic, Łodzi, Krakowa, które prowadzą ciągłą rekrutację i brakuje im pracowników. 2 lata temu właściciel jednej z krakowskich firm chciał zatrudnić od razu cały rok.
Studenci filologii romańskiej KUL obowiązkowo uczą się języka francuskiego. Drugi język – włoski lub hiszpański – mają do wyboru.