![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Wczoraj zakończyło się malowanie ogromnego banera (14 na 30 metrów). Dziś od godz. 19 na placu Litew](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2011/2011-06/LUBLIN_815740652_AR_0_0.jpg)
Dziś zaczynają się dni prawdy. Czworo ekspertów z 13-osobowej komisji, decydującej o przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, najpierw odwiedzi Lublin. Potem zobaczą pozostałe cztery kandydujące miasta. Decyzja 21 czerwca.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Lublin liczy na powtórzenie sukcesu Liverpoolu, gdzie dzięki tytułowi ESK powstało 12 tys. miejsc pracy.
W pierwszej aplikacji* miasto zapowiadało m.in. utworzenie Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego i zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów. Miasto podkreśla akademicki charakter i prezentuje się jako ważny ośrodek współpracy ze Wschodem.
Odwołuje się do dziedzictwa kulturowego, przypomina, że było tyglem wielu kultur i nacji. Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim. – Liczymy, że przyjdzie ich jak najwięcej – mówi Michał Karapuda, dyr. Wydziału Kultury w UM.
Wcześniej eksperci zobaczą prawie cały Lublin od Ogrodu Botanicznego po Majdanek. Spotkają się z ludźmi zaangażowanymi w starania o tytuł i przekonają się, że miasto żyje kulturą nie tylko podczas dużych festiwali w centrum, ale także na co dzień i w każdej dzielnicy.
Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich są m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.
Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako "bogaty korytarz ekologiczny”. Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać "przestrzenne pustynie” imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi.
– Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać – mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. ESK.
Wizyta rozpocznie się od Pałacu Kultury, gdzie prezydent Warszawy opowie jak zmieni plac przed pałacem. Powstanie tu m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Muzyczny.
- Są trzy miejsca, które są wizytówką Warszawy w Polsce i na świecie: Pałac Kultury, Palma Rajkowskiej i Złote Tarasy. Pokażemy ekspertom dwa pierwsze. Trzecim nie będziemy się chwalić - dodaje Czeszejko-Sochacka.
Katowice
W środę wizyta w Katowicach. Tam do konkursu idą pod hasłem "Miasto Ogrodów”. Proponują stworzenie miejsca spotkań, zachęcają mieszkańców, by zakładali ogrody, choćby na balkonach; rozdają im nawet darmowe sadzonki. Dużo jest mowy o rewitalizacji dzielnic. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w aglomeracji górnośląskiej.
Katowice uważają się za czarnego konia konkursu, mają poparcie Krakowa, który był już ESK. – Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. na terenie kopalni "Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego – mówi Piotr Zaczkowski, dyr. katowickiego biura ESK.
– Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas. Zaprosimy tutaj twórców i osoby zaangażowane w projekty kulturalne, wolontaryjne, czy społeczne (m.in. Artur Rojek). Nigdy nie szczędziliśmy pieniędzy na gadżety ESK. Dobrze, by było by mieszkańcy tego dnia nie zapomnieli o koszulkach, torbach, smyczach, czy naklejkach na samochody. Będziemy też rozdawać słoneczniki, symbol naszej kandydatury - dodaje Zaczkowski.
Wrocław
Czwartek to czas na Wrocław. "Przestrzenie dla piękna” – takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną.
To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia. Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych.
– Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze, dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji. Tam powiemy, co nam się w tym procesie podoba, a co chcielibyśmy zrobić inaczej i dlaczego tytuł ESK jest nam potrzebny.– mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK. - Tam też planujemy spotkanie z mieszkańcami. Spotkanie ma charakter otwarty, przyjść może każdy.
Gdańsk
Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. "Wolność Kultury, Kultura Wolności” – to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.
Tamtejszy sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą.
W programie wizyty ekspertów jest spotkanie z osobami zaangażowanymi w projekt. Zobaczą też miejsca, gdzie "dużo się dzieje".
- Na pewno nie będzie to typowa turystyczna wycieczka po Gdańsku. Pokażemy miasto w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK. – Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbędzie się tu Noc Murali
*Informacje o planach miast na podstawie pierwszych aplikacji. Drugich kandydaci nie zdradzają