Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

16 lutego 2025 r.
15:51

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Autor: Zdjęcie autora p.p.
Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego
Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego (fot. Konrad Sołtys)

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Styczniowa głodówka Jarosława Niemca, szefa Związku Zawodowego „Przeróbka” w spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka”, znacząco przyspieszyła bieg wydarzeń. W ubiegłym tygodniu związkowcy z lubelskiej kopalni oraz energetycy z Połańca i Kozienic spotkali się na rozmowach w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W efekcie tego spotkania powstał Zespół ds. transformacji regionów, którego celem jest wypracowanie modelu sprawiedliwych rozwiązań, po zapowiedzianym do roku 2049 zakończeniu wydobycia węgla i wygaszeniu siłowni węglowych.

Przypomnijmy, że wśród długiej listy żądań podczas strajku głodowego Jarosława Niemca znalazł się postulat m.in. natychmiastowego podjęcia rozmów na temat utrzymania zatrudnienia w Bogdance na poziomie ok. 7 tys. miejsc pracy, a w razie ograniczenia wydobycia, zastępowania ich nowymi i stabilnymi miejscami pracy. Związkowcy domagają się sprawiedliwej transformacji w związku z odchodzeniem Polski od gospodarki węglowej.

– Zespól oficjalnie zaczyna pracować od poniedziałku, 17 lutego – mówi nam Jarosław Niemice. – Będą to trudne rozmowy, bo związki zawodowe twardo stawiają sprawę. Chcemy rozwiązań, które zapewnią nam stabilną, godziwie opłacaną, pracę na lat. Zaczniemy od ustalenia harmonogramu pracy zespołu i analizy sytuacji w poszczególnych regionach. Twardo będziemy bronić interesów naszych pracowników – dodaje związkowiec.

– Powołanie Zespołu ds. transformacji regionów oceniam bardzo pozytywnie i wiążę z jego pracą nadzieję na uwzględnienie postulatów zarówno samorządów, jak i związków zawodowych. Warto podkreślić, że jest to pierwszy tego typu zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, samorządowców i związków zawodowych z regionów Połaniec, Łęczna i Kozienice – mówi Daniel Słowik, starosta łęczyński. – Samo powstanie zespołu świadczy o wysokiej randze problematyki, jak i troski wszystkich stron o to, aby transformacja energetyczna w Polsce przebiegała w sposób ewolucyjny, z uwzględnieniem dalszego rozwoju naszych regionów. Jest to szczególnie istotne dla naszego regionu, gdyż sytuacja kopalni w Bogdance ma decydujące znaczenie dla gospodarki nie tylko powiatu łęczyńskiego, ale znacznej części Lubelszczyzny – dodaje starosta, który również pełni rolę ambasadora górników.

Tymczasem Bogdanka poinformowała o dokonaniu odpisu aktualizującego bilansową wartość aktywów w wysokości 1miliarda 249 mln zł. Wartość odpisu obciąży wynik operacyjny, nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA.

– Test na utratę wartości aktywów został przeprowadzony w związku ze zidentyfikowaniem na koniec 2024 roku nowych przesłanek świadczących o możliwej utracie wartości składników aktywów trwałych, m.in. w związku z dużym prawdopodobieństwem konieczności dostosowania zakresu prowadzonej działalności operacyjnej do nowego otoczenia rynkowego – napisano w komunikacie. – W szczególności na to ryzyko wskazują przyjęte i zaprezentowane na rynku strategie polskich grup energetycznych, zakładające rozwój nowych niskoemisyjnych/zeroemisyjnych źródeł wytwórczych oraz coraz szybsze zastępowanie nimi mocy wytwórczych opartych na węglu – dodano.

Kopalnia w ten sposób przygotowuje się na zapowiedź mniejszych zamówień ze strony energetyki zawodowej. Bogdanka podała, że ta sytuacja rynkowa przyczyniła się do konieczności przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów, aby zapewnić, że ich wycena odzwierciedla aktualne warunki rynkowe i przyszłe perspektywy dla sektora węglowego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium