Wczoraj w Lublinie odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty anatomiczno-chirurgiczne, w ramach których symulacja operacji była wykonywana na ludzkich zwłokach. Było to wspólne przedsięwzięcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Katedry Patologii z Uniwersytetu w Utrechcie oraz Zakładu Anatomii UM Lublin. To część międzynarodowej konferencji ,,Genetyka Nowotworów’’.
Warsztaty były poświęcone nowotworom piersi i dedykowane lekarzom różnych specjalności, szczególnie młodym szkolącym się w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radiologii oraz radioterapii.
Pomysł na wprowadzenie do warsztatów zajęć w prosektorium został zaczerpnięty z holenderskich uczelni. – Współpracujemy intensywnie z uniwersytetami w Amsterdamie, Utrechcie oraz Leiden, które prowadzą podobne warsztaty dla młodych lekarzy – tłumaczy dr Robert Sitarz z Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. – Takie zajęcia lepiej przygotują lekarza do zabiegów na żywych pacjentach, niż tylko warsztaty z wykorzystaniem fantomów.
Uczestnicy warsztatów mieli też do dyspozycji symulatory chirurgiczne, a także ćwiczyli wykonanie biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią na materiale zwierzęcym. – Biopsję wykorzystuje się głównie w usuwaniu guzów piersi potencjalnie niezłośliwych. Daje ona bardzo dobry efekt kosmetyczny, bo praktycznie nie widać blizn. Jest tylko ślad po igle, którą lekarz wkłuwa się w guz – zaznacza dr Sitarz.
W konferencji wzięli udział najlepsi w swych dziedzinach specjaliści z polskich ośrodków w Lublinie i Łodzi oraz uczelni w Holandii.