Wybrane imprezy i wydarzenia w niedzielę 12 lipca w Lublinie.
WYDARZENIE
FESTIWAL WSCHÓD KULTURY – INNE BRZMIENIA 2015
Wystawa: „EASTREET VOL. 3”, godz. 11, Stare Miasto, wstęp wolny
Kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiają m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności.
Wystawa: „Armenian Genocide of 1915”, godz. 11 Rynek Starego Miasta, wstęp wolny
Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów.
Słowobranie, godz. 12, Błonia pod Zamkiem - Klub festiwalowy, wstęp wolny
Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu
Warsztaty fotoedycji, godz. 12, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Po krótkim wstępie teoretycznym, wybrani uczestnicy zaprezentują zgłoszone materiały fotograficzne, które następnie będą edytowane pod okiem prowadzących, przy udziale całej grupy. Projekty najbardziej kompletne mają szansę zakończyć się edycją finalną. W przypadku materiałów w realizacji, prowadzący zaproponują edycję częściową, wraz ze wskazówkami co do dalszego kierunku ich prowadzenia. Liczba miejsc ograniczona, wymagana rejestracja.
Małe Inne Brzmienia – FINAŁ – Me Myself & I, godz. 16, Błonia pod Zamkiem - Klub festiwalowy, wstęp wolny
Me Myself and I – polski duet wokalny założony w 2006 roku we Wrocławiu. Zasadniczy skład zespołu stanowią Magdalena Pasierska i Michał Majeran, którym podczas koncertów i nagrań gościnnie towarzyszą różni muzycy wykonujący human beatbox. Zespół wykonuje eklektyczną muzykę z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej, z licznymi elementami innych gatunków. Sami muzycy określają swój styl mianem voice controlled music, czyli „muzyki kontrolowanej głosem”.
Koncert: Faun Fables, godz. 19, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Faun Fables tworzą Dawn McCarthy i Nils Frykdahl. Ten niezwykły duet pochodzący z Oakland jest dziś jednym z najoryginalniejszych zespołów akustycznych, nie tylko na amerykańskiej scenie, ale w zasadzie na świecie. Artyści na przestrzeni lat wypracowali unikalny styl i podejście do szeroko rozumianej tradycyjnej muzyki folkowej. Duży wpływ na tę sytuację miały artystyczne podróże muzyków, którzy zawędrowali m.in. także do Polski, gdzie spotkali się z Zygmuntem Koniecznym i zakochali w twórczości Ewy Demarczyk.
Koncert: Pascal Schumacher, godz. 20.45, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Pascal Schumacherto dziś prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na świecie muzyk z Luksemburga. Ten jazzowy kompozytor, multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, stał się dziś prawdziwą „wizytówką” i znakiem jakości tego niewielkiego, europejskiego państwa. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem muzyka Schumachera jest absolutnie niezwykła, a lista jego nagród i kooperacji muzycznych iście imponująca. Do Lublina muzyk przyjedzie ze swoim zespołem w skaldzie: Franz von Chossy – piano, Jens Dueppe – bębny, Pol Belardi – bas. Sam mistrz zagra oczywiście na wibrafonie. Artyści z Luksemburga zaprezentują wyborne połączenie jazzu i muzyki klasycznej na prawdziwie światowym poziomie. Koncert Pascala Schumachera z pewnością zadowoli największych koneserów tego rodzaju brzmień.
Kino: „The Romantics”, godz. 22, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, wstęp wolny
Jest to opowieść o Oscarze, ormiańskim aktorze, który przez wiele lat marzył o wyjeździe do Hollywood i staniu się sławnym. Kiedy wygrywa na loterii Zieloną Kartę wydaje się, że jego marzenie się spełniło. Jednak wszystko się zmienia podczas przyjęcia pożegnalnego zorganizowanego przez przyjaciół Oskara. Szereg nieprzewidzianych i absurdalnych zdarzeń prowadzi do tragedii.
Koncert: Olo Walicki – Kaszebe w Armenii, godz. 22.15, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Olo Walicki Kaszebe, to projekt, który zasłynął bezkompromisowym i nowatorskim podejściem do kultury Kaszub. Zarówno pierwsza jak i druga płyta zespołu, stały się dowodem niezależności i wyznaczają nowe standardy w ramach współczesnej twórczości wywodzącej się z tego regionu. Istotą realizacji projektu była chęć głębokiego poznania kultury Kaszub, jej podstawowych wartości. Muzyka, historia, zwyczaje oraz kontekst przyrodniczy, poddane zostały analizie i dekonstrukcji w celu oswobodzenia i ponownego scalenia elementów składowych.
POZOSTAŁE
IV Mistrzostwa Europy Wschodniej w Tańcu Orientalnym, godz. 19, Dom Kultury LSM, ul. Konrada Wallenroda 4a, bilety 15, 20, 30 zł.
IV Eastern European Oriental Championship to czwarte w Polsce zawody organizowane według zasad Ligi Profesjonalistów Tańca Orientalnego – organizacji zrzeszającej amatorki i zawodowe tancerki oraz pedagogów i choreografów tańca orientalnego z całego świata. Celem Mistrzostw jest stworzenie polskim i zagranicznym tancerzom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności i zdobycia punktów rankingowych umożliwiających przejście do wyższej kategorii tanecznej, ukazanie piękna tańca orientalnego i jego popularyzacja jako sztuki oraz formy spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
KINO
Poranki w Multikinie, godz. 10.30, Multikino, ul. Al. Spółdzielczości Pracy 34, bilety 12 zł.
Poranki o 10.30 to pokazy bajek adresowane do dzieci powyżej 2. roku życia. Są one doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Dzieci mają możliwość obejrzenia swoich ulubionych bohaterów na wielkim ekranie oraz dodatkowo w wybranych kinach skorzystać z licznych atrakcji. W lipcu o 10.30 Multikino zaprasza na przygody z mieszkańcami planety „Agi Bagi”.
WARSZTATY
Wakacyjna Akademia Inspiracji, godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Uczestnicy w grupach 2-3-osobowych będą rozwiązywali różne zagadki i łamigłówki związane z fotografią oraz terenem znajdującym się wokół Mostu Kultury. Dzięki uzyskiwaniu poprawnych odpowiedzi otrzymają możliwość przemieszczania się po specjalnie przygotowanej planszy.
Warsztaty kulinarne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Poznaj Polskę od jej smakowitej strony. W trakcie wszystkich warsztatów będzie można nauczyć się i posmakować klasyków Lubelszczyzny i Podlasia, pyszności z Warmii, Mazowsza czy Małopolski. Uczestnicy będą eksperymentować, bawić się smakami, tradycyjnymi przepisami, by tworzyć nowe, pyszne potrawy i wariacje inspirowane klasycznymi, polskimi recepturami.