W przyszłym roku – czytelnia „pod chmurką”. Za dwa lata remont elewacji zabytkowych budynków. Takie ma plany Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
– Staramy się pozyskać pieniądze na remont elewacji budynków – 300-letniej oficyny tzw. A i budynku głównego biblioteki z magazynem książek wybudowanym w latach 1938-1939 – mówi inż. Andrzej Adamczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
W 2011 roku biblioteka zrobiła już remont elewacji tzw. oficyny B, która podobnie jak budynki, które mają być dopiero remontowane jest objęta ochroną konserwatorską.
Podczas ostatniej sesji sejmiku województwa radni zagłosowali za zabezpieczeniem środków finansowych na wkład własny biblioteki – ponad 440 tys. zł – do inwestycyjnego projektu.
– Chcemy również poprawić akustykę – przyznaje Tadeusz Sławecki, dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie. – Podczas spotkania z wnuczką siostry Isaaca Bashevisa Singera na końcu sali w ogóle nie było słychać co pani mówiła.
W ramach unijnego projektu poza nagłośnieniem sali dyrekcja biblioteki chce również kupić sprzęt komputerowy, meble i założyć klimatyzację.
Budżet konkursu, w którym wystartowała WBP– „Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 wynosi prawie 61 mln zł.
– Do października przyszłego roku jest wyznaczony termin na rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie środków finansowych – mówi Paweł Florek z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO) Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Obecnie trwa ocena formalna wniosków później będzie ocena merytoryczna. I dodaje, że wpłynęło 67 projektów.
Tymczasem na unijnym projekcie plany biblioteki się nie kończą. – Planujemy też zagospodarowanie terenu zielonego za biblioteką z przeznaczeniem na parking i czytelnię letnią. Rozmawiamy z Politechniką Lubelską, która zaangażowałaby 4-5 studentów, którzy opracowaliby koncepcję. Jeśli zyskałaby ona akceptację konserwatora zabytków to przystąpimy do opracowania projektu – wyjaśnia Adamczuk.
Według założeń ma to być miejsce z antresolą oraz stolikami i fotelami. Będzie tu można usiąść i poczytać.
– W czytelni letniej byłyby organizowane też imprezy okolicznościowe. W cały klimat doskonale wpisywałaby się nasza fontanna z 1938 roku, jest jedyna taka w mieście – dodaje zastępca dyrektora ds. administracyjnych WBP w Lublinie.
Dyrekcji biblioteki bardzo zależy na tym, aby czytelnia letnia była gotowa na 110-lecie biblioteki, które będzie uroczyście obchodzone w 2017 roku.