Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Wcześniej skupowali łzy, teraz przedmioty osobiste i historie. Chętnych nie brakuje

Po sprzedaży własnych łez można było sprzedawać osobiste przedmioty i historie. - Nawet niewielkie sumy są dla ludzi wabikiem - mówią autorzy kolejnego społecznego projektu artystycznego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Masz coś osobistego, ale niepotrzebnego? A może chcesz pożegnać się ze starym żelazkiem lub brzydką zastawą stołową? Skupujemy przedmioty codziennego użytku, które już trafiły do lamusa: łyżki, długopisy, ubrania, fotografie, obrazki, stary sprzęt RTV czy AGD - zachęcali organizatorzy akcji, Paweł Laufer i Szymon Pietrasiewicz.

Przed dwa dni czekali na osoby, które odpowiedzą na ich apel. Mieli do wydania kilka tysięcy złotych. Jedynym warunkiem było to, że osoba sprzedająca musiała być z Kalinowszczyzny lub przedmioty musiały mieć jakiś związek z tą dzielnicą. Osoba sprzedająca podawała jedynie imię i nazwę ulicy. No, ale jak tu pod nazwiskiem oferować PRL-owskie medale męża czy po-rozwodowe sztućce…

- Najwięcej, około 300 złotych wydaliśmy kupując projektor filmowy, ekrany, kamerę, filmy i parasol na dodatek. Jeden z mieszkańców okazał się fotoamatorem, kręcił rodzinne uroczystości i dzielnicę. W projektorze już spaliliśmy lampę, ale nie będzie problemów ze znalezieniem dobrej. Pokaz będzie hitem wernisażu - dodaje Szymon Pietrasiewicz. Bo przedmioty staną się częścią ekspozycji w przestrzeni publicznej Lublina. Jej otwarcie w przyszłym miesiącu.

- W sumie było kilkadziesiąt osób ale tak naprawdę to jedna miała parcie na pieniądze. Reszta przychodziła i akceptowała nasze ceny. Ciuchlandowe. Mówili, że zwróci im się podróż. Przynosili rzeczy, które głupio wyrzucić a sprzedać do muzeum to, co innego. W niedzielę była pani z Lwowskiej, która przyniosła rzeczy swoich zmarłych braci - grzebień, ołówek… A druga kosmetyczkę i osobiste przedmioty po mamie, która była regionalistką, przewodnikiem miejskim i oprowadzała po Kalinowszczyźnie wycieczki. Kupiliśmy sukienkę w której inna kobieta była na studniówce. Studniówka była specjalna, bo dzień wcześniej zostawił tą panią narzeczony i poszła z kuzynem - opowiadają autorzy projektu.

Pietrasiewicz nie chce porównywać Muzeum Powszechnego do skupu łez, który był organizowany w lipcu przez rezydentów jego Rewirów/Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie. - Z doświadczenia wiem, że prośba o podarowanie czegoś nie skutkuje, sytuacja skupowania jest wabikiem - dodaje Pietrasiewicz.
Na razie efekty kupowania przedmiotów nie wyglądają porywająco, bo każda "osoba-ofiarodawca” to oddzielny czarny foliowy worek. Ale po rozwiązaniu jest co opowiadać. Bo tak naprawdę chodziło o opowieści.

Płacili za łzy

Wcześniejszą akcję artystyczna polegającą na płaceniu za oddane do skupu łzy zorganizowali Alicja Rogalska i Łukasz Surowiec. O projekcie rozpisywały się media ogólnopolskie, w tym niektóre krytycznie ("Rząd płaci za łzy bezrobotnych, zamiast dać im pracę” - napisała gazeta "Fakt”). Jak mówili sami artyści, projekt dotyczył właśnie zagadnienia braku pracy i związanego z tym wykluczenia społeczno-ekonomicznego. Teraz przygotowują podsumowanie projektu.

Pozostałe informacje

Stan zdrowia papieża Franciszka. Niepokojące wieści z Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka. Niepokojące wieści z Watykanu

Papież Franciszek od 14 lutego przebywa w szpitalu. Niestety jego stan zdrowia nie poprawia się. Komunikaty mówią o obustronnym zapaleniu płuc. Nie jest to jedyne schorzenie, na które cierpi 88-letni Jorge Mario Bergoglio.

Podleśna w remoncie. Utrudnienia dla kierowców

Podleśna w remoncie. Utrudnienia dla kierowców

Rusza przebudowa ulicy Podleśnej w Białej Podlaskiej. Od czwartku jej fragment będzie zamknięty dla ruchu. Inaczej pojadą też autobusy MZK.

Rafał Król w czwartek spotka się z kibicami Motoru, a w poniedziałek zostanie oficjalnie pożegnany przez klub z Lublina

Motor zaprasza na spotkanie z Rafałem Królem

W zimie kapitan Motoru Lublin Rafał Król zdecydował się odejść z klubu, w którym z przerwami grał od 2008 roku. Oficjalne pożegnanie doświadczonego pomocnika zaplanowano na najbliższy poniedziałek, podczas meczu z GKS Katowice (godz. 19). Wcześniej kibice będą mieli jednak okazję spotkać się z piłkarzem – w najbliższy czwartek w Perła Sport Pubie.

Pabianice zamiast Neapolu: Polska pizzeria podbija światowy ranking

Pabianice zamiast Neapolu: Polska pizzeria podbija światowy ranking

W małych Pabianicach, mieście kojarzonym dotąd głównie z przemysłem włókienniczym, rozgrywa się kulinarna rewolucja. Pizzeria Zielona Górka, prowadzona przez małżeństwo Lewandowskich, właśnie zdobyła tytuł najlepszej pizzerii neapolitańskiej świata w rankingu AVPN

Weekend w Lublinie – co zwiedzić, aby poczuć magię tego miasta?

Weekend w Lublinie – co zwiedzić, aby poczuć magię tego miasta?

Lublin, miasto położone we wschodniej Polsce, przyciąga turystów niezwykłą mieszanką historycznej architektury, współczesnej kultury i niepowtarzalnego klimatu. To miejsce, gdzie każda uliczka opowiada własną historię, a zabytki harmonijnie współgrają z tętniącym życiem miastem uniwersyteckim. Spacerując po lubelskiej starówce, można poczuć ducha minionych wieków, a jednocześnie doświadczyć energii młodego, dynamicznie rozwijającego się ośrodka kulturalnego. Miasto oferuje niezliczone atrakcje, które sprawią, że weekend spędzony w Lublinie na długo pozostanie w pamięci.

Śledztwo w sprawie molestowania uczennic umorzone

Śledztwo w sprawie molestowania uczennic umorzone

Nie ma dowodów na molestowanie seksualne uczennic szkoły podstawowej w Miłocinie w powiecie lubelskim. Prokuratura badająca sprawę poinformowała o tym, że zachowanie nauczyciela było zgodne z prawem. Czy to znaczy, że nauczyciel wróci do pracy? O tym ponownie zdecyduje komisja dyscyplinarna.

Samuel Mraz nie dokończył meczu z Jagiellonią Białystok, ale jego uraz nie okazał się zbyt groźny

Co z kontuzjowanymi piłkarzami Motoru Lublin?

Kibice Motoru z niecierpliwością czekali na informacje w sprawie zdrowia kilku piłkarzy. Podczas niedzielnego spotkania z Jagiellonią Białystok kontuzji doznali: Samuel Mraz, Michał Król czy Paweł Stolarski. Okazuje się jednak, że wszystkie urazy nie są zbyt groźne.

Wojewódzki Konserwator Zabytków: nie grozi nam zawalenie Starego Miasta
film

Wojewódzki Konserwator Zabytków: nie grozi nam zawalenie Starego Miasta

Gościem dzisiejszego programu Dzień Wschodzi jest Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski. Rozmawiamy o stanie zabytkowych kamienic i innych budowli nie tylko w Lublinie, ale również w innych miastach naszego regionu. Czym jeszcze zajmuje się urząd konserwatora i z jakimi sprawami można się do niego udać? O tym wszystkim usłyszcie w naszej rozmowie.

W czwartek ChKS Chełm pokonał w derbach regionu PZL Leonardo Avię. W środę do Chełma przyjeżdża Aluron CMC Warta Zawiercie

Bogdanka LUK Lublin i ChKS Chełm powalczą dzisiaj o awans do Final 4 Tauron Pucharu Polski

Środa 19 lutego będzie ważnym dniem dla kibiców siatkówki w Lublinie i Chełmie. Nasi przedstawiciele z rozgrywek centralnych zagrają spotkania ćwierćfinałowe Tauron Pucharu Polski.

Kłótnia w trakcie libacji. W ruch poszedł tłuczek do mięsa

Kłótnia w trakcie libacji. W ruch poszedł tłuczek do mięsa

Do zdarzenia doszło w ostatni piątek w gminie Szczebrzeszyn w powiecie zamojskim. Dwaj mężczyźni najpierw wspólnie biesiadowali przy alkoholu, potem się posprzeczali. Doszło do szarpaniny. Pokrzywdzony trafił do szpitala.

Na narty za granicę? Pamiętaj o tej karcie

Na narty za granicę? Pamiętaj o tej karcie

Stok w Austrii, Francji czy we Włoszech? Warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty