Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2018 r.
13:58

Więcej pojemników do segregacji odpadów. Zmiany od 1 lipca. Ale będzie też "okres przejściowy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Do brązowego pojemnika mamy wrzucać odpady ulegające biodegradacji, czyli np. obierki, ogryzki i resztki z talerza. Niebieski przeznaczony jest na papier i tekturę. Do żółtego trafią tworzywa sztuczne i metale, zaś do zielonego szkło. Na pozostałe śmieci, tzw. odpady zmieszane, przeznaczony jest pojemnik w innym kolorze, zwykle czarnym.<br />
Do brązowego pojemnika mamy wrzucać odpady ulegające biodegradacji, czyli np. obierki, ogryzki i resztki z talerza. Niebieski przeznaczony jest na papier i tekturę. Do żółtego trafią tworzywa sztuczne i metale, zaś do zielonego szkło. Na pozostałe śmieci, tzw. odpady zmieszane, przeznaczony jest pojemnik w innym kolorze, zwykle czarnym.
(fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum)

Kilkanaście dni może potrwać przejście ze starego systemu wywozu śmieci na nowy, który 1 lipca będzie wprowadzony na przeważającym obszarze Lublina. Dotyczy to 194 tys. mieszkańców. Na ich osiedlach pojawiają się już pierwsze kolorowe pojemniki do segregacji odpadów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na nowy system muszą się przestawić przede wszystkim sami mieszkańcy. Już w kuchni powinni pomyśleć o tym, do którego worka wrzucą plastikowy kubek po śmietanie, do którego słoik po dżemie, gdzie wylądują ziemniaczane obierki, a gdzie reklamowe gazetki sklepów. Każdą z tych rzeczy trzeba będzie wyrzucać do innego worka. A każdy worek wynieść potem do innego kontenera.

Na pewno wywiozą

Rozwiezienie i ustawienie kontenerów to duża operacja. – Nie nastąpi to z dnia na dzień – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Dlatego nie należy się spodziewać, że w nocy 30 czerwca na 1 lipca, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na osiedlach zjawią się kontenery w pięciu kolorach. – Okres przejściowy może trwać kilkanaście dni.

– Przez cały czas odpady będą wywożone – zapewnia Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, która odpowiada w Ratuszu za wprowadzenie nowego systemu odpadów. I podkreśla, że kontenery będą opróżniane bez względu na to, co się w nich znajdzie.

Sami mieszkańcy też będą potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do nowych zasad, bo również w ich domach nie zadziała żadna czarodziejska różdżka. Nie każda kuchnia (zwłaszcza w starym bloku) jest tak przestronna, że bez problemu znajdzie się w niej miejsce na dodatkowe worki na śmieci.

Kogo to nie dotyczy?

Cała ta rewolucja nie dotyczy na razie mieszkańców dziesięciu dzielnic, w których nowy system wywozu odpadów nie wystartuje 1 lipca, tylko sporo później, bo nie udało się wybrać firm obsługujących te części miasta. Chodzi o następujące dzielnice: Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Północne, Sławin, Stare Miasto, Śródmieście, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawę oraz dzielnicę Za Cukrownią. Tu odpady będą zbierane na dotychczasowych zasadach, czyli do dwóch pojemników: na frakcję suchą i na odpady zmieszane. Będzie tak do czasu wybrania przez Ratusz firm, które przejmą obsługę na nowych zasadach. – Przetarg na obsługę tych dzielnic ogłosimy w tym lub w przyszłym tygodniu – mówi Smal-Chudzik.

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty