W czwartkowy wieczór w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, odbył się niezwykły koncert "Wieczór kolęd wschodniosłowiańskich". Wydarzenie po przerwie spowodowanej pandemią, powróciło do kalendarza kulturalnego Lublina. Na muzyczną ucztę przybyło wielu mieszkańców Lublina, wypełniając salę koncertową do ostatniego fotela.
- Uwielbiam muzykę cerkiewną. Jest ukojeniem dla duszy. Chwilą zadumy, refleksji i spokoju. Ona płynie z ust artystów, wybrzmiewa i otula człowieka. Okres świąt jest czasem radości, ale i zadumy, warto było oderwać się na chwilę od codzienności i posłuchać pięknych kolęd- mówiła pani Maria, uczestniczka wydarzenia.
- Pomysł "Wieczoru kolęd wschodniosłowiańskich" zrodził sie przy okazji organizacji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, który ma miejsce na terenie naszej diecezji- nadbużańskim Terespolu. Festiwal ma już długą tradycje, dlatego chcieliśmy zorganizować też jakiś koncert w innych ośrodkach miejskich naszej diecezji. Lublin jako największe miasto województwa i diecezji, jak najbardziej pretendował, by w nim festiwalowy wieczór się odbył - mówił ks. mitrat Andrzej Łoś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie, współorganizator wydarzenia. I dodał: - Wszyscy jesteśmy, takimi małymi dziećmi, chcemy by ten okres świąteczny trwał jak najdłużej. Koncert ma też wymiar edukacyjny i wychowawczy, gdyż przez narodzenie Chrystusa, człowiek powinien stawać się lepszy, otwierać swoje serce - podsumował proboszcz.
Podczas koncertu wystąpiły chóry:
- Chór Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja
- Chór Dziecięcy Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Pauliny Wojtal
- Chór Parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją Anny Litwińczuk
- Zespół muzyki cerkiewnej pod dyrekcją Tetiany Kotliarovej
- Żeński Chór przy Monasterze pw. Opieki Matki Bożej w Turkowicach pod dyrekcją siostry Eufalii (Zołotariew)
- Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej pod dyrekcją diakona Ivana Natiazhko
Organizatorami wydarzenia była Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego w Lublinie i Koło Lubelskie Bractwa św. Cyryla i Metodego.