Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2025 r.
14:39

Wiola Luberecka otworzyła galerię gwiazd

Autor: Zdjęcie autora REDAKCJA
(fot. skan z wydania Dziennika wschodniego z 18 lutego 2001r.)

15 lutego 2002 r. po raz pierwszy ogłosiliśmy personalia laureatów plebiscytu naszej redakcji na najlepszego i najpopularniejszego sportowca województwa lubelskiego. Czytelnicy Dziennika Wschodniego uznali, że na miano SPORTOWCA NR 1 zasłużyła Wioletta Luberecka, liderka piłkarek ręcznych MKS Montex.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą Galę Mistrzów Sportu – bo taką nazwę przyjęła nasza impreza, dając początek kolejnym wojewódzkim galom, organizowanym zarówno przez inne lokalne gazety, a później inne instytucje, gościły sale lubelskiego Teatr Muzycznego. Redakcja „Dziennika Wschodniego” przymierzała się do tego przedsięwzięcia długo. Decyzja zapadła kilka tygodni po organizacji przez nas reaktywowanego plebiscytu na najlepszego sportowca Ludowych Zespołów Sportowych. Pozytywny odbiór tamtej imprezy w sportowym środowisku, głosy zachęcające do rozszerzenia formuły, przekonały szefów gazety do organizacji plebiscytu, a nam – dziennikarzom działu sportowego, nie pozostało nic innego, jak wykonać zadanie.

Mieliśmy wtedy pewne wątpliwości. Na sportowym rynku od lat sześćdziesiątych z powodzeniem funkcjonował plebiscyt organizowany przez kolegów z Kuriera Lubelskiego. Padało pytanie, czy takie dublowanie ma sen. Decyzję „na tak” przechyliła regionalność naszej gazety. Kurier był gazetą z zasięgiem wojewódzkim, ale miał czytelników związanych głównie z Lublinem i najbliższymi okolicami. Dziennik Wschodni nieźle radzący sobie w stolicy regionu, miał znacznie obszerniejsze grono czytelników w dalszych częściach regionu. Nie raz i nie dwa dochodziły do naszej redakcji sugestie, aby zorganizować wojewódzki plebiscyt, w którym większe szanse będą mieli też sportowcy z Podlasia, Zamojszczyzny, czy dawanego województwa chełmskiego. Powyższe, sportowe argumenty przeważyły, ale nie ma co ukrywać, że pojawił się też inny argument. Od początku transformacji ustrojowej z roku na rok rywalizacja między wydawnictwami – nie tylko na Lubelszczyźnie – rosła. Gazety stały się przedsiębiorstwami, konkurującymi na wielu frontach. Nie da się ukryć, że sport miał i ma duże znaczenie na gazetowych łamach, więc organizacja takiego podsumowania roku miała też walory promocyjne. „Plebiscytowe młyńskie koło Dziennika Wschodniego ruszyło”.

Pierwszy raz w wersji open

Organizując plebiscyt w wersji OPEN, postanowiliśmy też podtrzymać tradycję, czyli kontynuować podsumowanie sportowego roku w LZS, czyli Ludowych Zespołach Sportowych. Naszym partnerem organizacyjnym pozostała więc Rada Wojewódzka LZS, pod wodzą Józefa Poteruchy – przewodniczącego lubelskich wojewódzkich struktur, niezwykle zaangażowanego w działalność tej organizacji, plasującej się w ścisłej krajowej czołówce. Operatywność szefa elzetesiaków w połączeniu z działaniami redakcyjnymi, przyniosły efekt zadowalający. Kilkaset osób na widowni Teatru Muzycznego, blisko stuprocentowa frekwencja laureatów na scenie, a później zabawa do białego rana.

Oprócz sportowców wyróżnionych w głównej dziesiątce, a także w dziesiątce „elzetesowskiej” (co ciekawe – kluby LZS były wtedy tak mocne, że kilku sportowców spod tego znaku znalazło się w dziesiątce OPEN, i to w jej górnej części), swoje pięć minut mieli sponsorzy, trenerzy i nadzieje olimpijskie. Wiele nazwisk i firm do dziś – a mija ćwierć wieku – jest związanych ze sportem na Lubelszczyźnie, a nam miło przypomnieć, że wśród biznesowych partnerów plebiscytu nr były Bogdanka i Browary Lubelskie Perła, które wspierają nas i dziś, tak jak przez to ćwierćwiecze wspierały sport na Lubelszczyźnie.

Liderka bezapelacyjna

Niekwestionowaną królową lubelskiego sportu za rok 2001 okazała się Wioletta Luberecka, piłkarka ręczna MKS Montex. To był sezon, gdy lubelskie szczypiornistki wywalczyły europejski Puchar EHF (o mistrzostwie kraju wspominając tylko z kronikarskiego obowiązku, bo lublinianki zdobywały je wtedy niejako z obowiązku – mimo wymagającej konkurencji). Gdybyśmy do grona nominowanych zaproponowali kolejne zawodniczki tego klubu, to zapewne dziesiątka byłaby przez nie zdominowana. Lublinianki cieszyły się taką popularnością na Lubelszczyźnie, jak Adam Małysz w kraju. Przyjęliśmy wtedy zasadę, że w dyscyplinach drużynowych dany klub reprezentować będzie tylko jeden zawodnik (zawodniczka); Wiola była jedną z liderek na parkiecie, więc potwierdzenie przywódczych cech w plebiscytowych szrankach nie był niespodzianką. Zwłaszcza że fan-club zespołu stanął na wysokości zadania. Tu jednak zaznaczę, że zwycięstwa nie zawdzięczała fanatycznej grupie kibiców drużyny, bo – pamiętam to doskonale – pierwsze miejsce przyznawali jej także (i to hurtowo) kibice z zakątków oddalonych od Lubelszczyzny.

Drugie miejsce zajął Grzegorz Sposób – mistrz Polski, który w tamtym czasie jako ponad dwudziestoletni zawodnik zaczął na poważnie uprawiać sport, w konkurencji tak wymagającej jak skok wzwyż.

Trzecie miejsce zajęła Dorota Gruca, biegaczka długodystansowa – multi-mistrzyni na dystansach 5 i 10 km oraz w półmaratonie. W tamtym czasie była etatowa reprezentantka Polski, a upór i determinacja doprowadził ją do wymarzonego uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich (2008 r. w Pekinie – 30 miejsce w maratonie).

W tamtej dziesiątce znalazł się także przyszły mistrz świata w zapasach, czyli Dariusz Jabłoński. W 2001 r. został mistrzem Europy w Stambule, a dwa lata później cieszył się już z tytułu mistrza świata.

Piłkarskie niespodzianki

Jak zwykle kibice pamiętali o sportowcach najbardziej popularnych dyscyplin, takich jak piłka nożna. Nic więc dziwnego, że w gronie laureatów znaleźli się Paweł Bugała i Jacek Ziarkowski. Dzięki golom tego drugiego zamościanie przezywali znakomita jesień na zapleczu ekstraklasy. Górnikowi wiosną się gorzej niż oczekiwano, ale „Buła” imponował pod każdym względem. Niestety, wiosna nie była już tak udana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty