Nowe kotły gazowe mają powstać na terenie elektrociepłowni Lublin-Wrotków, której właściciel stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Nowe urządzenia przejmą rolę kotłów na węgiel, których dni są już policzone. Do 18 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do tej inwestycji.
Elektrociepłownia na Wrotkowie jest największą w Lublinie, pokrywa dwie trzecie zapotrzebowania miasta na energię cieplną. – Ilość produkowanej energii elektrycznej zapewnia zasilanie dla całej aglomeracji lubelskiej – czytamy w oficjalnej dokumentacji przedstawionej Urzędowi Miasta.
Głównym źródłem energii jest blok gazowo-parowy, ale w okresie dużych mrozów konieczne jest uruchamianie rezerwowych kotłów wodnych, których paliwem jest węgiel kamienny. Wrotków ma cztery takie kotły, ale będzie musiał z nich zrezygnować nie później niż z końcem 2023 r. Wynika to z unijnych przepisów i limitu ustalonego w pozwoleniu dotyczącym tych urządzeń.
– Czas ich użytkowania w okresie od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2023r., nie może przekroczyć 17 500 godzin – podkreślono w raporcie środowiskowym złożonym do Urzędu Miasta w imieniu spółki PGE Energia Ciepła, która jest właścicielem elektrociepłowni na Wrotkowie. – Inwestor planuje, że wszystkie kotły węglowe, po wykorzystaniu limitu 17 500 godzin, zostaną trwale wyłączone z eksploatacji.
Rolę kotłów skazanych na likwidację mają przejąć nowe urządzenia. Do ich zainstalowania spółka potrzebuje decyzji środowiskowej Urzędu Miasta, o którą już zawnioskowała. Z dokumentacji wynika, że nowa część miałaby się składać z budynku z czterema kotłami gazowymi oraz dodatkowych pięciu kontenerowych kotłów mobilnych ustawionych tuż obok na betonowym placu i zasilanych gazem lub lekkim olejem opałowym.
– Spalanie oleju lekkiego będzie miało miejsce jedynie w sytuacjach awaryjnych, w przypadku braku dostępu gazu dla kotłów mobilnych. Nie będą wówczas pracowały kotły stacjonarne oraz kocioł bloku gazowo-parowego, gdyż nie będzie dostaw gazu – czytamy w raporcie środowiskowym. Jego autorzy przekonują też, że wymiana kotłów powinna poskutkować ograniczeniem hałasu i zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Twoje uwagi
Przed wydaniem decyzji środowiskowej Urząd Miasta musi przyjąć opinie, uwagi i zastrzeżenia od wszystkich zainteresowanych firm i mieszkańców. Uwagi będą przyjmowane do 18 lutego przez miejski Wydział Ochrony Środowiska. Można je zgłaszać telefonicznie (81 466 26 22 w dni powszednie od godz. 7.30 do 15.30), mailem (srodowisko@lublin.eu) lub tradycyjną pocztą (Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Zana 38, 20-601 Lublin).