Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2024 r.
19:47

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

29 września 2024 12:00
(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rocznie, diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. Jak mówią lekarze, choroba potrafi rozwijać się u nich bardzo szybko. Czasem może wystarczyć jedynie kilka tygodni. Dodatkowo, rodzice muszą zwracać uwagę na najbardziej nietypowe objawy, gdyż te właśnie mogą oznaczać rozwój nowotworu. Tak było w przypadku 4,5 letniej Emilki, u której stwierdzono białaczkę.

- U Emilki nie było jednoznacznych objawów. Bardzo długo, bo 4 miesiące szukaliśmy co się dzieje z naszym dzieckiem. Najbardziej zaniepokoiła nas sytuacja, kiedy pojawiły się ogromne bóle pleców z niedowładem nóg. Emila upadała, ale wstawała i szła dalej, funkcjonowała jak zdrowe dziecko. To nie jest proste, żeby z dnia na dzień wykonać dziecku rezonans, które jest zdrowe, bo wyniki morfologii miała bardzo dobre, ale jednak pojawił się ten niedowład. Udało się go wykonać, gdzie wtedy doszło już do złamań kompresyjnych 12 złamań kręgów kręgosłupa i od tego zaczęła się nasza przygoda z Oddziałem Hematologii Dziecięcej. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym będziemy się mierzyć – opowiada Marta Dymel, mama małej Emilki.

Objawy choroby były zamaskowane przed podane wcześniej sterydy na astmę. Nowotwór dał o sobie znać, gdy zaprzestano podawać lek na astmę. Dopiero po wspomnianych 4 miesiącach postawiono diagnozę – białaczka limfoblastyczna typu B.

- Leczenie, które jest wdrożone w dziecięcym szpitalu jest bardzo szybkie, bo już na drugi dzień mieliśmy podaną pierwszą serię sterydów, później chemię i kolejne cykle. To były bardzo ciężkie chwile. Emila ma troje rodzeństwa, najmłodsze miało wtedy dwa lata. Pierwsza rozłąka ze mną trwała 4 miesiące. Przez ten czas nie byłam w ogóle w domu, nie mieliśmy kontaktu z mężem. Jedynie przez okno hematologii. Cieszę się, że po 10 miesiącach bycia na oddziale, mieszkania tam, udało nam się osiągnąć remisję i wyjść. Jesteśmy już dwa lata po leczeniu, a w tym roku zakończyliśmy podtrzymanie. Teraz cieszymy się każdą chwilą razem – przyznaje pani Marta.

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów ważne jest wczesne wykrycie, ale również dostrzeganie nietypowych objawów, które można pomylić np. z niegroźnymi infekcjami. Będą to np. męczenie się przy jedzeniu, utrata apetytu czy senność lub problemy z chodzeniem. Rodziców powinny zaniepokoić także powtarzających się wymiotów, krwotoków z nosa czy pojawianie się siniaków.

- Jest potrzeba edukacji rodziców, opiekujących się dziećmi oraz edukacji lekarzy pierwszego kontaktu, bo nowotwory u dzieci, ich wczesne objawy są bardzo nietypowe. Mogą one przypominać banalne infekcje lub inne, częściej występujące choroby, natomiast rolą lekarza, który zna dziecko i go obserwuje, jest wychwycenie tych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego i wtedy zalecić odpowiednie badania. Rolą onkologów dziecięcych jest, żeby dziecko jak najszybciej otrzymało najlepszą dostępną terapię – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Jak mówią specjaliści, w przeciwieństwie do dorosłych, nowotwory u dzieci w większości nie mają znanej przyczyny. Są też główną przyczyną zgonów dzieci i młodzieży. Choroba rozwija się u nich błyskawicznie, bo nawet w kilka tygodni. Dobre wiadomości są jednak takie, że ich wyleczalność wynosi ponad 80 procent, ale do tego potrzebna jest szybka i precyzyjna diagnoza, która będzie tematem wiodącym niedzielnego wydarzenia. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych, którego symbolem jest kolor złoty, który odnosi się do siły i wytrwałości. Z tej okazji, 29 września od godziny 12 rozpoczną się obchody Złotego Września.

Program:

Godz. 12.00 - 12.05: Oficjalne rozpoczęcie obchodów Złotego Września (Trybunał Koronny)

Godz. 12.05 - 12.40: Przemarsz Złotego Orszaku w rytmie samby (Trybunał Koronny - Błonia pod Zamkiem)

Godz. 12.30: Pamiątkowe zdjęcie (schody przed Zamkiem Lubelskim)

Godz. 12.40 - 17.00: Piknik rodzinny (Błonia pod Zamkiem w Lublinie)

Podczas pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Na uczestników czekają: koncerty, występy artystyczne, spotkania z ekspertami, warsztaty bębniarskie, plastyczne i edukacyjne, bicie rekordu skakania w gumę, strefa slackline, zawody hobby horse oraz złoty bieg rodzinny.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecięca.pl.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty