15 mandatów może zdobyć Prawo i Sprawiedliwość w jesiennych wyborach do sejmiku województwa lubelskiego. To będzie jednak za mało do samodzielnego rządzenia.
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla „Kuriera Lubelskiego” i innych gazet Polska Press Grupy.
W badaniu uwzględniono trzy warianty dotyczące formuły, w jakiej do wyborów pójdą Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Pierwszy z nich zakłada oddzielny start obu partii, drugi mówi o wspólnych listach, a trzeci o połączeniu sił PSL i SLD z innymi ugrupowaniami społecznymi.
Niezależnie od tych scenariuszy wybory w województwie lubelskim wygra Prawo i Sprawiedliwość, które według sondażu wprowadzi do sejmiku 15 radnych, zdobywając 38,2 lub 39,1 proc. głosów. 10 mandatów ma przypaść Platformie Obywatelskiej (poparcie na poziomie 22,3-24,8 proc.).
Zarówno dla PiS, jak i PO oznaczałoby to lepszy wynik niż przed czterema laty. Pierwsza z tych partii do samodzielnego rządzenia potrzebowałaby dodatkowo dwóch osób, a duga – siedmiu.
I tu przechodzimy do sedna. Obecny koalicjant Platformy, czyli PSL, wystawiając samodzielne listy miałoby w sejmiku pięciu przedstawicieli, a SLD – dwóch. Według wariantów zakładających wspólny start oba ugrupowania zdobyłyby po siedem mandatów. I właśnie od głosów tych radnych zależałoby to, czy w województwie dojdzie do zmiany władzy. Każdy z trzech scenariuszy zakłada, że jednego swojego kandydata do sejmiku wprowadzi ruch Kukiz’15.
W sejmiku województwa lubelskiego zasiada 33 radnych. Najwięcej – trzynastu – ma PiS. Większość ma jednak koalicja PSL (11 mandatów) i PO (7). Dwóch radnych jest niezrzeszonych (są nimi Riad Haidar z SLD oraz Stanisław Misztal, który w ostatnich wyborach startował z listy PSL, ale w ubiegłym roku odszedł z klubu stronnictwa).
Sondaż dla IBRiS został przeprowadzany w dniach 17-25 kwietnia na grupie tysiąca osób w każdym z województw. Granica błędu wynosi 3 proc.
WYNIKI SONDAŻU:
Wariant I
Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie): 39,1 proc. (15 mandatów)
Koalicja PO i Nowoczesna: 24,8 proc. (10 mandatów)
PSL: 12,1 proc. (5 mandatów)
SLD: 9,8 proc. (2 mandaty)
Kukiz'15: 8,2 proc. (1 mandat)
Wolność: 1,6 poc.
Nie wiem/Trudno powiedzieć: 4,4 proc.
Wariant II
Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie): 38,2 proc. (15 mandatów)
Koalicja PO i Nowoczesna: 22,3 proc. (10 mandatów)
PSL i SLD: 21,1 proc. (7 mandatów)
Kukiz'15: 9,8 proc. (1 mandat)
Wolność: 0,8 poc.
Nie wiem/Trudno powiedzieć: 7,7 proc.
Wariant III
Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie): 39,1 proc. (15 mandatów)
Koalicja PO i Nowoczesna: 22,3 proc. (10 mandatów)
PSL i SLD (zjednoczona opozycja społeczna): 21,9 proc. (7 mandatów)
Kukiz'15: 8,2 proc. (1 mandat)
Wolność: 0,8 poc.
Nie wiem/Trudno powiedzieć: 6,8 proc.