Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 grudnia 2023 r.
8:47

Tak leczyli zęby w XIX wieku

0 A A

Pół wieku minęło odkąd Uniwersytet Medyczny zaczął kształcić stomatologów. Z tej okazji uczelnia otworzyła wystawę pokazującą leczenie zębów w XIX wieku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Można ją oglądać przez miesiąc, od 5 grudnia w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego 4 w Lublinie. W skład ekspozycji wchodzą m.in. fotele dentystyczne, wiertła i inne przyrządy pochodzące z prywatnej kolekcji dr. Piotra Kuźnika z Częstochowy. Wystawa pokazuje, jakie metody i praktyki leczenia były stosowane w stomatologii począwszy od początków XIX wieku.

- Zmieniło się wiele. Jeśli spojrzymy na urządzenia i podstawowe miejsce pracy lekarza dentysty, jakim jest unit stomatologiczny, to są niezwykle zaawansowane technologie, porównując do unitów sprzed 200 czy 300 lat. Niemniej praca lekarza dentysty wymaga wciąż wiedzy, umiejętności praktycznych oraz komunikacji z pacjentem. Najstarszy sprzęt zgromadzony w Collegium Maius to fotel stomatologiczny z 1880 roku z niezwykłą aksamitną tapicerką, przystosowany do pracy lekarza w dawnych czasach – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Możliwość obejrzenia wyposażenia gabinetów stomatologicznych jest okazją do przyjrzenia się, w jaki sposób rozwijała się profesja. Lekarze zaznaczają, że w momencie, gdy eksponaty z przeszłości mogą powodować uczucie dyskomfortu, dzisiejszy rozwój jest na tak wysokim poziomie, że teraźniejsi pacjenci nie powinni już odczuwać strachu.

- Widzimy bardzo ekskluzywne fotele pokryte aksamitem, skórą. W drzewie są różne szafki zrobione, narzędzia są umieszczone w specjalnych kasetkach. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia. Każde narzędzie musi być oddzielnie sterylizowane, oddzielnie zapakowane, ale to kawał historii, ponad 200 lat. Myślę, że dziś już przychodzenie do gabinetów stomatologicznych powinno być tylko przyjemnością. Są kolorowe gabinety, kolorowy sprzęt i fotele – wspomina prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Lublinie.

Wystawa nie została jednak otwarta w przypadkowym czasie. Uniwersytet Medyczny właśnie obchodzi 50 lecie kształcenia przyszłych stomatologów.

- Mamy piękne Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, jedno z najładniejszych w Polsce. Fantastycznie wyposażone i jestem dumny z Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, który według rankingu zdawalności egzaminów, dopuszczających do prawa wykonywania zawodu jest kompletnym liderem, zajmując pierwsze i drugie miejsce w ostatnich rozdaniach. Mamy English Division. Rozpoczęliśmy aplikację niezwykłego przedsięwzięcia, żebyśmy mogli kształcić studentów ze Stanów Zjednoczonych. Tego nie ma nikt w Europie – informuje prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie.

Wystawa mogła powstać dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego, Muzeum Stomatologii w Częstochowie i Muzeum Narodowego w Lublinie. Część z eksponatów, poza Collegium Maius znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii przy ul. Chodźki 6 oraz w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej od wtorku do soboty w godz. 9-16.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jedyna taka aukcja w kraju i na świecie. Naszyjnik prezydentowej poszedł za 200 kg cukru
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka aukcja w kraju i na świecie. Naszyjnik prezydentowej poszedł za 200 kg cukru

Za nami wyjątkowa aukcja, gdzie nie tylko przedmioty są wyjątkowe, ale także waluta, którą posługują się licytujący. „Dar Serca za Dar Serca” to nieodłączny element akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Bialska Rada Kobiet

14 kobiet ma doradzać prezydentowi z PO. Radna PiS pyta o kryteria naboru

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) powołał w listopadzie Bialską Radę Kobiet. Zdaniem radnej z PiS kryteria naboru budzą wątpliwości, choćby dlatego, że członkostwa nie zaproponowano paniom z opozycyjnej strony sceny politycznej w mieście.

Magda Balsam po meczu Polska – Hiszpania: Dźwignęłyśmy to mentalnie

Magda Balsam po meczu Polska – Hiszpania: Dźwignęłyśmy to mentalnie

Rozmowa z Magdą Balsam, zawodniczką reprezentacji Polski i MKS FunFloor Lublin

Rusza Festiwal Bliski Wschód
festiwal
9 grudnia 2024, 10:00

Rusza Festiwal Bliski Wschód

Już po raz trzeci, w dniach 9-15 grudnia, odbędzie się Festiwal Bliski Wschód, prezentujący twórczość teatralną artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem – „Strategiczny las”.

Dodatkowe pieniądze na dodatkowe prace. Znamy termin otwarcia basenu
galeria

Dodatkowe pieniądze na dodatkowe prace. Znamy termin otwarcia basenu

Pływania nie ma od początku 2023 roku. I jeszcze jakiś czas nie będzie. Ale Krasnystaw właśnie zdobył spore pieniądze, za które sfinansuje dodatkowe prace wymagane przy przebudowie basenu. Można więc już mówić o realnym terminie otwarcia pływalni po przerwie.

Wraz z Łukaszem Chrostowskim do Hrubieszowa na podpisanie umowy przyjechała kilkuosobowa delegacja. Goście zwiedzili miasto nad Huczwą

Partnerami są od tygodnia. Obu stronom wyjdzie to na dobre

To ważne dla obu miast. Hrubieszów i Przasnysz są teraz partnerami. Umowa została przez burmistrzów podpisana tydzień temu. Wcześniej zgodę na to porozumienie wyrazili radni.

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pojawią się na peronach i w przejściach podziemnych. Ma ich być 290. Tyle nowych wyświetlaczy zamontują na kolejnych stacjach między Otwockiem a Lublinem Głównym. Będą też głośniki i kamery monitoringu. To będzie dużo kosztowało.

Pijani kierowcy zatrzymani

Pijani kierowcy zatrzymani

Policjanci z Włodawy zatrzymali wczoraj dwóch kierowców. Obaj jechali „na podwójnym gazie”.

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Dzięki ścieżce rowerowej ma być bezpieczniej - przekonują marszałka w petycji mieszkańcy kilku podbialskich miejscowości. Na razie, radni sejmiku dali zielone światło na to, by przy trasie 811 wybudować ścieżkę rowerową.

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

Kamil Podlecki ma 41 lat. List gończy wystawiono za nim m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Tego człowieka szuka policja. To groźny przestępca

Ma na koncie wymuszenia i oszustwa związane z prostytucją. Jest poszukiwany listem gończym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Lubelska policja będzie wdzięczna za każdą informację o miejscu pobytu 41-letniego Kamila Podleckiego.

42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany

Matka go urodziła i wychowała, a syn był dla niej okrutny

Miał zakaz zbliżania się do matki, ale nic sobie z tego nie robił. Od lat znęcał się nad kobietą. Już nie będzie. 42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. grozi mu długa odsiadka.

To już 24. edycja akcji przeprowadzana w Świdniku

Świąteczna zbiórka dla rodaków. „Każdy drobny gest ma znaczenie”

Świdnik po raz kolejny organizuje świąteczną akcję dla potrzebujących polskich rodzin. Tym razem z Ukrainy. Zbiórka potrwa do 12 grudnia.

Mariusz Paszko (pierwszy z lewej) z pozostałymi laureatami i organizatorami konkursu „Hospital AI Challenge”.

AI pomoże w leczeniu nowotworów krwi? Taki pomysł zrodził się w Zamościu

Ten projekt to na razie tylko teoria. Ale gdyby udało się go wdrożyć, praca lekarzy byłaby łatwiejsza, przebiegała sprawniej, a leczenie można byłoby podjąć szybciej. Zamojski Szpital Niepubliczny otrzymał nagrodę za koncepcję wykorzystania sztucznej inteligencji w terapii hematologicznej.

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

43-letni mieszkaniec powiatu ryckiego aresztowany za groźby podpalenia domu i samochodu swojej partnerki. Mężczyzna od miesięcy stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec kobiety.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

215,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

207,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Komunikaty