Pierwsza Zmiana, Bumelant, Produkt Wzorcowy i Czarna Robota. To nazwy piw z nowego browaru rzemieślniczego, który powstał w Poniatowej. Premierowo wypijemy je w weekend w Lublinie
Browar mieści się w budynku, który wcześniej należał do kompleksu zakładów EDA, produkujących m.in. sprzęt AGD. W ubiegłym roku obiekt przeszedł gruntowny remont i dzisiaj działa tu Browar Zakładowy. W lutym uwarzono pierwsze cztery piwa. Odleżakowały swoje i są już gotowe na premierę, która odbędzie się w pubie U Fotografa przy ul. Rybnej. Wszyscy, którzy chcą ich spróbować powinni przyjść w sobotę lub niedzielę od godz. 16. Będzie okazja żeby porozmawiać z twórcami i zapytać o to, jak powstały trunki.
Trzy z czterech premierowych piw są warzone przy użyciu chmieli z Lubelszczyzny. Dostarczył je Paweł Piłat, jeden z nielicznych plantatorów, który wskrzesza dawne odmiany. Czwarte piwo to symbol piwnej rewolucji, czyli amerykańska odmiana India Pale Ale. Mocno nachmielonego piwa z solidną goryczką i cytrusowym aromatem. Oprócz niej wypijemy także polskie jasne i polskie ciemne ale oraz stout żytnio-owsiany.
- Startujemy z czterema różnymi piwami, dlatego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jedno mocniej goryczkowe z aromatem owoców tropikalnych, inne lżejsze. Mamy także stout z czekoladowo-kawowym aromatem – mówi Bartłomiej Czarnomski, właściciel browaru. - Chcieliśmy żeby te piwa były bardzo pijalne i odpowiadały zarówno ekspertom jak i osobom, które dopiero poznają piwo rzemieślnicze – dodaje.
Etykiety to dzieło Dawida Ryskiego, młodego grafika z Puław, który tworzy w stylu polskiej szkoły plakatu. - Jego prace są bardzo oryginalne. Dzięki temu nasze etykiety na sklepowych półkach, będą się wyróżniały. Poza tym ta stylistyka bardzo nam odpowiada i wpasowuje się w cały klimat tego co chcemy tworzyć – tłumaczy Czarnomski.
Ryski projektuje m.in. okładki płyt, plakaty koncertowe, czy ilustracje do gazet i czasopism. W jego portfolio można znaleźć prace dla Sony Music, które są zapowiedziami płyt np. Snoop Dogga czy Boba Dylana.
Piw browaru będzie można spróbować również w innych miastach. Trafią m.in. do pubów w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. A wkrótce także w wersjach butelkowych pojawią się w sklepach, które posiadają w swojej ofercie piwa rzemieślnicze.
Czytaj więcej: Browar Zakładowy w Poniatowej. Piwo w dawnej fabryce EDA