Nie wszyscy zdali poprawkowe egzaminy maturalne w czerwcu i sierpniu. Po trzech sesjach egzaminacyjnych świadectw dojrzałości w Lubelskiem nie udało się zdobyć ok. 4 tys. osób.
- Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2014 r. przystąpiło 61 090 absolwentów - czytamy w komunikacie dr Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Były to osoby, które w maju i/lub w czerwcu 2014 r. przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej.
Tegoroczni absolwenci - 51 871 osób - stanowili 85 proc. wszystkich zdających egzamin w sesji poprawkowej, w Lubelskiem takich osób było 3 280. Egzamin poprawkowy w sierpniu pisali też inni, m.in. osoby, które w poprzednich latach nie otrzymali świadectwa dojrzałości.
Po trzech sesjach egzamin maturalny zdało 82 proc. tegorocznych absolwentów, a w naszym regionie tylko 80 proc.
- W sierpniu do egzaminu poprawkowego w technikum przystąpiło 75 osób. Egzamin zdało 43 osoby - podaje Ireneusz Długołęcki, dyrektor Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej. - Z kolei w liceum profilowanym było 7 osób, zdały 3. Wyniki egzaminu sierpniowego otrzymaliśmy w czwartek. Jeszcze ich dokładnie nie przeanalizowaliśmy.
- W skali województwa lubelskiego wybroniło się 11 proc. z 19 proc.t tych, którzy mogli przystąpić do egzaminu w sierpniu (byli to uczniowie, którzy na maturze nie zdali jednego przedmiotu-red.) - wylicza Renata Janicka z lubelskiego biura OKE Kraków. - Podobny poziom jest w całej w Polsce.
W dalszym ciągu kuleje matematyka. W Lubelskiem zdawalność tego przedmiotu jest na poziomie 81 proc. Dla porównania inne przedmioty jak np. język angielski zdaje 90 proc. maturzystów , a język polski - 93 proc.
- Jestem nauczycielem matematyki i moim zdaniem egzamin z tego przedmiotu w sesji poprawkowej był dość łatwy - dodaje dyrektor Długołęcki.
Tymczasem uczniowie, którzy w przyszłym roku będą zdawać maturę, będą ją pisać w zmienionej formule. Maturzysta będzie mieć obowiązek przystąpienia do dwóch egzaminów w części ustnej - języki polski i obcy oraz czterech w części pisemnej - z języka polskiego, matematyki i języka obcego (wszystkie na poziomie podstawowych) jak też z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
- 3 862 tegorocznych absolwentów z naszego regionu może poprawić egzamin maturalny w ciągu 5 lat i uzyskać świadectwo dojrzałości - dodaje Janicka. - Osoby te zdają egzamin na starych zasadach. Nowa formuła ich nie dotyczy.
W przyszłym roku będą więc w szkołach dwa egzaminy maturalne w tym samym czasie. - Przystępujący do egzaminu będą pisać w dwóch różnych salach, żeby nie było pomyłek - zapowiada Janicka.
- W technikum "nowa” matura będzie dopiero za dwa lata - zaznacza dyrektor ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej. - Będziemy więc obserwować i uczyć się na błędach szkół, które maturę w nowej formule będą organizować już w 2015 r.
19 141 - liczba zdających, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych (100 proc.)
15 279 - osoby, które zdały egzamin maturalny (80 proc.)
3 862 - osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego (20 proc.)
Dane dotyczą tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w maju, czerwcu i sierpniu.
Zdawalność w poszczególnych typach szkół
licea ogólnokształcące - 88 proc.
licea profilowane - 53 proc.
technika - 62 proc.
licea uzupełniające - 27 proc.
technika uzupełniające - 23 proc.