Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2016 r.
16:37

Zamiast drogi mają błoto. Od lat walczą o asfalt przy ul. Dzierżawnej i Wapiennej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A
Z listu Czytelniczki: Na Dzierżawnej mieszka nie tylko patologia. Płacimy podatki, za śmiecie itp. Urząd Miasta co chwilę informuje o podwyżkach podatku od nieruchomości ale nikt nie pomyśli żeby chociaż raz w roku coś zrobić dla mieszkańców. Brniemy w błocie po kolana. Koleżanka żeby zaprowadzić dziecko do szkoły musi zakładać kalosze a drugie buty w reklamówkę. Tak samo dziecko (fot. Alarm 24/mieszkańcy ul. Dzierżawnej)
Z listu Czytelniczki: Na Dzierżawnej mieszka nie tylko patologia. Płacimy podatki, za śmiecie itp. Urząd Miasta co chwilę informuje o podwyżkach podatku od nieruchomości ale nikt nie pomyśli żeby chociaż raz w roku coś zrobić dla mieszkańców. Brniemy w błocie po kolana. Koleżanka żeby zaprowadzić dziecko do szkoły musi zakładać kalosze a drugie buty w reklamówkę. Tak samo dziecko (fot. Alarm 24/mieszkańcy ul. Dzierżawnej)

Mają dość życia w błocie, próśb o asfalt i odpowiedzi, że „nie teraz”. Co rok szukają wsparcia w mediach licząc, że skłoni to Ratusz do szybkiego działania. I co rok się zawodzą. Mieszkańcy Dzierżawnej i Wapiennej znów piszą do redakcji. Czego dowiedzą się tym razem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ulica Dzierżawna zaczyna się tu, gdzie przestaje lśnić elewacja nowego stadionu. Rzędy domów, przeważnie bardzo skromnych, oddzielone są uliczkami o szerokości osobowego auta, zbyt ciasnymi by dało się je dzielić na chodnik i jezdnię. Nie ma tu ani bruku, ani asfaltu, tylko błoto lepiej lub gorzej utwardzone tłuczniem albo innymi materiałami.

Ulica Wapienna jest bliźniaczką Dzierżawnej, a dzieli je tylko rzeka. Dzierżawna jest po stronie Krochmalnej, a Wapienna koło Nadbystrzyckiej. To główna różnica, bo w obu miejscach jest taka sama siatka wąskich dróżek.

Fatalny stan tych ulic co rok jest powodem skarg ich mieszkańców. – Za ciekawie to tu nie jest – mówi pani Jadwiga, mieszkanka Dzierżawnej. – Podsypali nam trochę kamieniami, ale tylko w niektórych miejscach. Byłam przy tym, prosiłam, żeby podsypać więcej, ale powiedzieli, że nie mają dużo tego żwiru. To mydlenie ludziom oczu – ocenia. Na Dzierżawnej prawdziwy, choć stary asfalt jest tylko na głównej jezdni, tej równoległej do ul. Krochmalnej i to tylko ona według oficjalnych map może się nazywać ulicą, bo wąskie uliczki między domami to tylko tzw. sięgacze.

Podobnie jest na Wapiennej: równolegle do Nadbystrzyckiej biegnie mocno zniszczona jezdnia, a dróżki wśród budynków w świetle prawa w ogóle nie są drogami. – One zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego są terenami zieleni publicznej – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Właśnie przez ten zapis w planie zagospodarowania gotowa już dokumentacja dla przebudowy Wapiennej nie obejmuje tych uliczek, a tylko dwa główne ciągi. Chociaż i na to miasto nie ma pieniędzy.

– Zgodnie z kosztorysem całkowity koszt inwestycji to 25,5 mln zł – podkreśla Kieliszek. – W tym momencie nie jesteśmy w stanie wygospodarować tak dużej kwoty.

Kiedy pojawią się pieniądze? – Sytuacja jest o tyle trudna, że na to źródła dofinansowania nie ma – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jego zdaniem jedynie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma szansę na uzyskanie dotacji, które pozwoliłyby zbudować niezbędną tu kanalizację. – Być może MPWiK zdołałby się z tym uporać, ale czekamy na uruchomienie nowej edycji programu Infrastruktura i Środowisko, który jest opóźniony i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy będzie możliwe startowanie po dotacje. To zadanie warte kilkadziesiąt milionów i nie da się go wykonać bez dotacji.

Co będzie z kanalizacją i drogami po drugiej stronie rzeki? – Dzierżawna musi poczekać na realizację dalszego ciągu Trasy Zielonej od stadionu w stronę ul. Jana Pawła II. To rozwiąże problem, bo podczas tej inwestycji będziemy wykonywać odwodnienie całego tego terenu – mówi Żuk. Ale i tu nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawią się pieniądze. – To zależy od rządu, który musi uruchomić program Polska Wschodnia.

Większą nadzieję Ratusz daje tylko na doraźne utwardzanie dróg. – W najbliższych dniach planowane jest przeprowadzenie napraw na równoległym do ul. Nadbystrzyckiej odcinku ul. Wapiennej – zapowiada Kieliszek. A co z Dzierżawną? – Wszystko zmierza ku temu, że w tym roku wspólnie z radą dzielnicy ulepszane będą kolejne sięgacze. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie w terenie, gdzie szczegółowo ustalone zostaną najpilniejsze działania.

Fot. Dominik Smaga

Sztuka też to widzi

- Naszym celem było po prostu rozłożenie dywanu, chciałam jakoś umilić życie mieszkańcom tej ulicy. Nic ponadto. Co mnie zainspirowało? Sama Dzierżawna. Byłam tam kilka razy, nie da się przejść ta ulicą nie brudząc sobie butów. Tłumaczyła w 2014 roku Monika Drożyńska, autorka instalacji „Czerwony dywanik”. Z jej inicjatywy ulicę pokrył 300-metrowy czerwony dywan. Instalacja miała spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną, ale też wprowadzić w niezbyt uroczą okolicę trochę koloru. Akcja podzieliła mieszkańców. Jedni biegali w skarpetkach i się cieszyli inni narzekali na wyrzucone pieniądze i że to żartowanie z ich fatalnej sytuacji życiowej.

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty