Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 sierpnia 2022 r.
6:37

Zamulenie w sprawie Zalewu Zemborzyckiego. Kiedy Wody Polskie zabiorą się tam do pracy?

Głównym problemem jest woda spływająca Bystrzycą, zawierająca duże ilości lessu, przez co glony mają cały czas dobre warunki do zakwitu
Głównym problemem jest woda spływająca Bystrzycą, zawierająca duże ilości lessu, przez co glony mają cały czas dobre warunki do zakwitu (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Tego lata w Zalewie Zemborzyckim mieliśmy śnięte ryby, a także setki martwych małży. Mimo szumnych zapowiedzi, które słyszymy od 2018 roku, jak dotąd jakichkolwiek efektów prac Wód Polskich w sprawie tego zbiornika nie widać. Nowy harmonogram przewiduje, że odmulanie zalewu rozpocznie się jesienią przyszłego roku i potrwa cztery lata

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O konieczności rewitalizacji wybudowanego w 1974 roku zalewu mówi się od lat. Wody Polskie, instytucja powołana przez PiS po przejęciu władzy, jego oczyszczenie zapowiedziały jeszcze w 2018 roku, tuż po przejęciu zarządu nad akwenem od miasta Lublin. Z ust byłego już prezesa spółki Przemysława Dacy (został odwołany dwa tygodnie temu w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze) padały deklaracje, że prace mogłyby ruszyć na początku 2022 roku. Wciąż się jednak nie rozpoczęły, a Wody Polskie są w trakcie zbierania dokumentacji i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.

Jednak w przyszłym roku

Konkretne daty padły w odpowiedzi, jakiej państwowa spółka udzieliła na interpelację złożoną przez lubelską posłankę Polski 2050 Joannę Muchę. Z pisma wynika że najszybciej, bo w połowie przyszłego roku, miałaby ruszyć przebudowa zapory czołowej i odbudowa przepompowni, a także budowa centrum edukacyjno-operacyjnego Wód Polskich. Czas realizacji każdego z tych trzech zadań przewidziano na dwa lata. Najważniejsza część przedsięwzięcia, czyli prace przy pogłębianiu dna, według przedstawionego harmonogramu, rozpoczną się w trzecim kwartale 2023 roku i potrwają cztery lata. Dopiero po ich zakończeniu zacznie się budowa tzw. zbiornika wstępnego w rejonie ul. Cienistej, którego zadaniem będzie zbieranie spływających Bystrzycą zanieczyszczeń i osadów. Ma on być gotowy w drugim kwartale 2029 roku.

Nie wiadomo, ile będzie kosztować cała inwestycja. Wciąż nie znamy także sposobu, w jaki zostanie oczyszczone dno zalewu i czy będzie się to wiązało ze spuszczeniem całej wody z akwenu. Pod uwagę brane są dwa warianty. We wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej Wody Polskie proponują rozwiązanie polegające na odmuleniu zbiornika za pomocą specjalnych refulerów, co nie równałoby się z koniecznością jego osuszania. Jak czytamy w raporcie, oznacza to stosunkowo niewielkie negatywne oddziaływanie na środowisko i niższe koszty. Według szacunków prowadzone w ten sposób prace potrwałyby trzy lata. W przypadku opcji ze spuszczaniem wody, czas realizacji inwestycji byłby nawet cztery razy dłuższy. Autorzy koncepcji zaznaczają przy tym, że wybranie drugiego wariantu byłoby bardziej efektywne i lepiej wpłynęłoby na funkcjonowanie zbiornika w przyszłości. Ze względów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych sugerują jednak pierwsze wyjście.

Która metoda zostanie wybrana? – To zależy od decyzji RDOŚ – odpowiada Jarosław Kowalczyk, rzecznik lubelskiego oddziału Wód Polskich. I dodaje, że instytucja czeka na ostateczne stanowisko w sprawie raportu środowiskowego. – Nie możemy uruchomić dalszych procedur, póki nie dostaniemy decyzji z RDOŚ – tłumaczy Jarosław Kowalczyk.

Po 20 latach będzie to samo

To, jak bardzo potrzebne jest pogłębienie i oczyszczenie dna zbiornika, pokazują ostatnie tygodnie, gdy każdego dnia z brzegów zalewu zbierane są martwe małże. Do tej pory zebrano ponad 2,5 tony, a każdego dnia woda wyrzuca kolejne

– Warunki mamy, jakie mamy. I zakwit sinic, i wysokie temperatury (woda ma 26 stopni Celsjusza – red.) i zanieczyszczenie. Bo zalew jest zanieczyszczony. Jak każdy zbiornik co jakiś czas wymaga czyszczenia. A ten w przyszłym roku będzie miał już 50 lat – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zdaniem dr. hab. Pawła Buczyńskiego z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS, oczyszczanie zalewu, niezależnie od wybranej metody, tylko doraźnie rozwiąże problem. – Nie ma szans, by tego rodzaju zbiornik miał dobrą jakość wody. Głównym problemem jest woda spływająca Bystrzycą, zawierająca duże ilości lessu, przez co glony mają cały czas dobre warunki do zakwitu. Podejrzewam, że takie zabiegi trzeba by powtarzać co jakiś czas, bo po 15-20 latach zalew znowu będzie przeżyźniony – mówi Buczyński. Dodaje jednak, że dobrym rozwiązaniem jest budowa zbiornika wstępnego. – Tam rzeka będzie wytracać prędkość i zostawiać część niesionych osadów. Taki mały zbiornik byłoby łatwiej bagrować, nawet raz na kilka lat, bez poniewierania całego ekosystemu zalewu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty